KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sayın Valimiz Ahmet Hamdi NAYİR; "Mesleki Eğitimi Önemsiyoruz"

Sayın Valimiz Ahmet Hamdi NAYİR; "Mesleki Eğitimi Önemsiyoruz"

Sayın Valimiz Ahmet Hamdi NAYİR, İl Millî Eğitim Müdürümüz Hasan BAŞYİĞİT, Şube Müdürümüz İsmail GÜVEN ile birlikte her hafta yapılan okul ziyaretlerine Germiyan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile devam etti.

Derslere katılan Vali Ahmet Hamdi Nayir öğrencilerle sohbet etti, hayata ve geleceğe dair nasihatlerde bulundu.  

“ŞANS YOK LİYAKAT VAR”  

Öğrencilere başarıya şansla değil çalışarak ulaşabileceklerini söyleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Biz gençlerimize güveniyoruz. Güzel şeyler başaracaklarına inanıyoruz. Önünüzde güzel örnekler var. Her dalda kendinize örnek alabileceğiniz birini bulursunuz. Onların imkanları sizden daha iyiydi de oraya geldi değil. Belki daha zor imkânlarda çalışarak geldiler. Bu işlerde şans yok liyakat var. Gayret etmezseniz kendiliğinden gelmez. Bir işi başarmanın yolu o işi sevmek. Severek yapılan iş yormaz. Eğitimde başarılı olmak için bütün paydaşların başarılı olması, görevini yapması lazım. Eğitimin paydaşları öğrenciler, öğretmenler ve veliler. Bizler de başarılı bir nesil yetişsin istiyorsak herkes üzerine düşeni yapmalı. Herkes kendi sorumluluğunu bilirse başarırız. Bu konuda başarısızlığın faturası çok ağır. İyi yetişmemiş, ahlaki değerlere sahip olmayan bir gençlik gelecek vadetmiyor. Avrupa bunun sıkıntısını yaşıyor bugün. Biz değerlerimizi yaşatmalıyız. Tarihimizden, kültürümüzden haberdar olmalı bir taraftan çağdaş eğitime ayak uydurmamız lazım. Vazgeçeceğimiz hiçbir şey yok” ifadelerini kullandı.

  “EN GÜZELİNİ BAŞARACAKSINIZ”  

Gençlere kendilerine güvenmeleri gerektiğini ve sevdiği işlerde çalıştıkları takdirde başarıya ulaşacaklarını ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir “En güzelini başaracağınıza inanıyoruz. Hayatta kendinize uygun yerlere gelmeyi hedefleyin. Hiçbirinizin bir eksiği yok. Başaranlar da sizden daha fazlasına sahip değiller. Bugünlerin kıymetini bilin. Çalışır ve gayret ederseniz ulaşamayacağınız hiçbir şey yok. Olmaz diye düşünmüyoruz, siz çok güzel yerlere gelebilirsiniz. Siz de kendinize inanın. Kanaat güzel bir duygudur ama biz çocuklarımızın kanaatkâr değil talepkâr olmasını istiyoruz. Varsa eksik olan hususları talep etmeniz lazım. İsteklerinizin de bir parçası olun, üzerinize düşenleri yapın” dedi.  

“MESLEKİ EĞİTİMİ ÖNEMSİYORUZ”  

Mesleki eğitimin önemine de dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bizler meslek eğitimini önemsiyoruz. Devlet olarak da sistem olarak da meslek eğitiminin payını artırmaya çalışıyoruz. Daha çok öğrencimiz meslek eğitiminde yer alsın istiyoruz. Mutlaka diğer liselere de ihtiyacımız olacak ama daha küçük yaşlarda öğrenilecek mesleklerin olması gerektiğine inanıyoruz. Bir taraftan lise eğitimi alırken diğer taraftan bir meslekle ilgili bilgileriniz olsun istemişsiniz. Bence güzel bir tercih, olması gereken yoldasınız” ifadelerini kullandı.   Vali Ahmet Hamdi Nayir sınıf ve laboratuvar ziyaretlerinin ardından öğretmenlerle bir araya gelerek istişarelerde bulundu, istek ve arzularını dinledi.

  “ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKMAK ZORUNDAYIZ”  

Eğitimin her ferdi, her toplumu, her aileyi ilgilendiren önemli bir konu olduğunu belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, öğretmenliğin fedakarlık isteyen önemli bir meslek olduğunu söyledi. İyi yetişmiş insan gücü ihtiyacına değinen ve çocuklara güven aşılanması gerektiğine de dikkat çeken Vali Nayir, “Başarmak zorunda olduğumuz konuların başında eğitim geliyor. İyi eğitim almış fertlerden oluşmayan bir toplumun gelecek garantisi yoktur. Zorlu bir coğrafyada yaşıyoruz. Herkesin üzerimizde hesabı, planı var. Bu topraklar üzerinde güçlü olmadığımız zaman bizi burada barındırmayacaklar. Mutlaka askeri, siyasi, ekonomik güç lazım ama iyi yetişmiş insan gücü bunların hepsinin önünde geliyor. Bu konuda bizlere, eğitimin bütün paydaşlarına düşen görevler var. Yapmış olduğunuz görevin bir fedakârlık ve sevgi görevi olduğunu biliyoruz. Sizlerin elinden geçmeyen hiçbir bürokrasi görevlisi, sanayici yok. Mutlaka herkes eğitimin bir bölümünden geçmiş, öğretmenlerimizin fedakârlıklarını görmüş kişiler. Gezdiğimiz bütün sınıflarda çocuklarımıza güveni aşılamaya çalışıyoruz. Sizler de çocuklara ufuk verin, onlara güvendiğinizi söyleyin. Eğer çocuk ona güvenmediğinizi hissederse ümidini kaybeder. Çocuklarımıza sahip çıkmak zorundayız. Yapılabilecek en güzel davranışla onları kazanmamız lazım ve inanıyoruz ki sizler de bunu yapabilecek kabiliyet ve karakterde arkadaşlarımızsınız” diye konuştu.

Kaynak: http://www.kutahya.gov.tr/vali-ahmet-hamdi-nayirden-germiyan-mesleki-ve-teknik-anadolu-lisesine-ziyaret

25-10-201825-10-201825-10-201825-10-201825-10-201825-10-201825-10-201825-10-2018

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.