KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

1. OSB ile Müdürlüğümüz Arasında Protokol İmzalandı

1. OSB ile Müdürlüğümüz Arasında Protokol İmzalandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğince, Kütahya 1.Organize Sanayi bölgesine yapılacak Meslek Lisesi'nin cazip hale getirilmesi, öğrencilerin niteliğinin artırılması ve burada okuyan öğrencilerin OSB içerisindeki işletmelerde istihdamına yönelik Kütahya İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Kütahya OSB Yönetim Kurulu Başkanlığı arasında bir protokol imzalandı.

İl Millî Eğitim Müdürlüğü adına Kütahya Valisi Dr.Ömer TORAMAN, 1.OSB adına Yönetim Kurulu Başkanı Tolga ESKİOĞLU protokol imza töreninde taraf olarak yer aldılar.

İmza töreninde konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Hasan BAŞYİĞİT, tarihî bir âna tanıklık edildiğini ifade ederek "Başta arsa tahsisi olmak üzere pansiyon binasının yapılması, atölyelerin yapımı, bunun yanında öğrencilerimiz için oranın bir cazibe merkezi haline gelmesini sağlayacak olan, orda okuyacak öğrencilerimize öğle yemeği hizmeti verilmesi, servis hizmeti verilmesi, bunların hep maddî külfetinin maddî kısmının 1. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulumuz tarafından oradaki sanayici iş adamlarımız tarafından karşılanacak olması ve bugün bunun imza altına alınıyor olması bizi Kütahya Millî Eğitim Müdürlüğü olarak son derece heyecanlandırıyor." dedi. MEB 2023 Vizyonu'nda Mesleki Eğitim'in güçlendirilmesinin önemli bir başlık olduğunu belirten BAŞYİĞİT, meslek lisesi yapılması projesinde emeği geçen 1.OSB Başkanı Tolga ESKİOĞLU olmak üzere herkese teşekkür etti, ilimiz için hayırlı olmasını diledi. 

1.OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tolga ESKİOĞLU TOBB'un 19 ilde meslek lisesi inşa edeceğini belirterek "İlimizde yapılacak meslek lisesi için Kütahya OSB'de bir yer tahsisi yaptık. Ülkemizin kalkınmasının sanayiden geçtiğini düşünüyoruz. Burada yetişecek neslin sanayi bölgemize ve şehrimize daha sonra ülkemize çok büyük değerler katacağına inanıyoruz. OSB yatırımcıları olarak elimizden gelen desteği vermeye hazırız. İnşallah şehrimize örnek bir lise haline getireceğiz. Bunu bir mihenk taşı olarak kabul edersek bundan sonra inşallah meslek liselerinin çok daha farklı noktalara gelmesinde bir nebze de olsa bizim katkımız olacaktır diye düşünüyorum. Sizlere desteğiniz için çok teşekkür ederim." diyerek sözlerini tamamladı.

Vali Dr. Ömer TORAMAN, Türkiye'de mesele eğitim olduğunda herkesin elinden gelen gayreti ve desteği gösterdiğini, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin de bunlardan biri olduğunu belirterek "Bu defa verecekleri destek biraz daha özelde anlamlı. O da doğrudan meslekî eğitime dönük bir destek olduğu için. Kütahya'da sanayicilerimiz de iş adamlarımız da  geçmişten beri hep eğitime destek olmuşlar. Okullar yapmışlar, yurtlar yapmışlar, anaokulları yapmışlar. Dolayısıyla hayırsever işadamlarımızın katkılarını destejklerini şehrimizin pek çok yerinde görmemiz mümkün. O yüzden şanslı bir iliz, öyle değerlendiriyorum ben. Şimdi buna son bir halka eklemek üzereyiz. Burda da özellikle 1. Organize Sanayi Bölgemizin bu işi sahiplenmesi ve arsa tahsis etmesi, bunun dışında ilave teşvik edici unsurları bu projenin içine dahil etmesinden dolayı teşekkür ediyoruz, OSB yönetimize teşekkür ediyoruz. OSB'deki bütün sanayicilerimize teşekkür ediyoruz sizlerin aracılığıyla. İnşallah bu protokol neticesinde, okulumuz tamamlanıp eğitim öğretime açıldığında, sanayi ile iç içe örnek bir meslek lisesi ve mesleki eğitim tecrübesini kazanmış olacak Kütahya. Bunun diğer vilayetlere de örnek teşkil edeceğine inanıyorum, çünkü bu öncü bir adım. Başka vilayetler bizleri örnek alacak. Türkiye'de örnek bir işbirliği gerçekleştirmiş olacağız." dedi.

Vali TORAMAN, Millî Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK'un göreve geldiği günden itibaren sürekli meslekî eğitim konusunda büyük gayret sarfettiğini ifade ederek "Yeni tedbirler yeni uygulamalar devreye sokmaya çalışıyor. Çünkü hep öteden beri söylüyoruz, mesleki eğitim Türkiyenin daha ileriye götürmesi gereken bir alan. Fakat burda bizim büyük ölçüde handikapımız öğrenci ve veli ayağı. Öğrenci ve velilerin bu okulları tercih noktasında zorluklarla karşılaşıyoruz ki arkadaşlarımız özellikle 8. Sınıflarda meslekleri tanıtma yönlendirme gibi gayretleri gösteriyorlar ama bu mecburi olmadığı için tamamen öğrenci ve velinin insiyatifinde bir terxih olduğu için burda zaman zaman zorluklarla karşılaşabiliyoruz. Bu projeye sizin kattığınız ilave unsurlarla ben bunun da ortadan kalkacağına inanıyorum. Bu Meslek lisemiz inşallah Kütahya'da çok tercih edilebilir. Hem veliler hem de öğrenciler tarafından. Hakeza öğretmenleri tarafından da severek görev yapılacak bir eğitim yuvası olacağına hiç şüphem yok. Onun için tekrar teşekkür ediyoruz. Arkadaşlarımıza da teşekkür ediyoruz. Bütün teknik ve idarî hazrlıklar tamamlandı. İnşallah bittiğinde de hep beraber açılışını yaparız. Memleketimize ülkemize güzel bir eğitim tesisi kazandırmış oluruz." diyerek sözlerini noktaladı.

İnşâ edilecek okulda ek olarak OSB tarafından atölye binası ve 100 öğrencinin barınacağı pansiyon binası yapılacak. Ayrıca okulda okuyan öğrencilerin okula erişimleri ve öğle yemekleri 1.OSB tarafından karşılanacak. Pansiyon ve atölyelerin tefrişâtı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanacak.

15-01-202015-01-202015-01-202015-01-202015-01-202015-01-202015-01-2020

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.