KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2. Yarıyıl "Okul Sütü" Dağıtımıyla Başladı

2. Yarıyıl

Kütahya’da 2015-2016 eğitim-öğretim yılının ikinci yarısı süt dağıtımıyla başladı. 2011’de Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan "Okul Sütü Programı" kapsamında öğrencilere süt dağıtıldı.

Dumlupınar İlkokulu’nda gerçekleştirilen süt dağıtımına Vali Şerif Yılmaz, Vali Yardımcısı Yüksel Kara, Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Emniyet Müdürü Mehmet Gülnaz, Kütahya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş, İl Sağlık Müdürü Erkan Gaygısız katıldı.

Sınıflara girip çocuklarla sohbet eden Vali Yılmaz daha sonra öğrencilere süt dağıttı.

“34 BİN 283 ÖĞRENCİYE HAFTADA 3 GÜN SÜT”

Programın sona ermesinin ardından öğretmenler odasına geçen Vali Şerif Yılmaz “Okul Sütü Programı” hakkında basın mensuplarına bilgiler verdi. Vali Yılmaz, “İlimizde uyguladığımız projelerle eğitimi son birkaç yıl içerisinde belli bir seviyeye çıkardık. Bu başarı okul idarecilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize ve öğrencilerimize aittir. Kütahya eğitimde hak ettiği yere inşallah gelecek. Kütahya bu başarı devam ettiği sürece Türkiye’de eğitimde belli bir seviyeyi yakalamış ender illerden biri olacak. Okul Sütü Programı Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen bir proje. Proje kapsamında anaokulunda, ilkokulda okuyan öğrencilerimize ailelerin muvafakati alınmak suretiyle süt dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri olmak üzere haftada üç gün süt dağıtılacak. Bugün itibariyle Kütahya il genelinde 284 okulda 34 bin 283 öğrenciye haftada 3 gün süt dağıtılacak. 2015-2016 eğitim-öğretim yılının ikinci yarısında 1 milyon 645 bin 584 adet süt dağıtılması planlanıyor” diye konuştu.

“GEÇMİŞTE MARSHALL YARDIMLARI İLE SÜT TOZU DAĞITILIYORDU”

Dünyadaki ve Türkiye’deki süt tüketimi üzerine de açıklamalarda bulunan Vali Yılmaz, “Kişi başı süt tüketimi İngiltere’de 100, İtalya’da 63, Finlandiya’da 139, İsveç’te 112, Fransa’da 68, Romanya’da 75, Türkiye’de ise 24 litre. Bu rakamlar dağıtılan sütün ne anlama geldiğini açık bir şekilde ortaya koyuyor. Ücretsiz dağıtılan bu sütlerin ülkenin geldiği seviyeyi gösterme açısından önemli göstergelerden bir tanesi olduğunu düşünüyorum. İlkokulda okuduğum yıllarda Marshall Yardımı ile gelen süt tozlarıyla beslenmiştik. Bugün çok şükür kendi ülkemizde ürettiğimiz gerçek sütü öğrencilerimize dağıtıyor, beslenme alışkanlığını kazandırmaya çalışıyoruz. Biz zamanında yardımlarla eğitim öğretime katkı vermeye çalışmıştık, başka ülkelerden yardım alan Türkiye bugün yardım eder hale geldi” dedi.

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.