KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı

Kütahya Valiliği önünde Atatürk Anıtı´na İl Millî Eğitim Müdürümüz Hasan BAŞYİĞİT´in çelenk sunması ile başlayan 24 Kasım Öğretmenler Günü Programı, Hezar Dinari Kültür Merkezi´nde yapılan programla devam etti.

Programa Sayın Valimiz Dr. Ömer TORAMAN, Kütahya Milletvekili Ceyda ÇETİN ERENLER, Belediye Başkan Vekili Ali İhsan ERTAŞ, Kütahya Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati GÜNDÜZ, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun DÜNDAR, İl Emniyet Müdürü Hasan ÇEVİK, İl Millî Eğitim Müdürümüz Hasan BAŞYİĞİT, bazı daire müdürleri, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri ile personeli, okul ve kurum müdürleri, öğrenci ve öğretmenler katıldı.

Program, Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı´nın ardından emekli öğretmenler adına Mehmet TABAKOĞLU´nun konuşmalarıyla başladı. Daha sonra şehit öğretmenleri anmak üzere drama gösterimi yapıldı. Gösterinin ardından İl Millî Eğitim Müdürümüz Hasan BAŞYİĞİT konuşmalarını yaptı ve şunları söyledi:

"BİTMEYEN BİR SEVDA, KARŞILIK BEKLEMEKSİZİN VERİLEN EMEK"

"Bakanımız sayın Prof. Dr. Ziya SELÇUK, mesleğimizi ´öğretmenin kendi öğrenme yolcuğu´ olarak tanımlar. Bir peygamber mesleği olan öğretmenlik, büyük bir fedakârlık, hoşgörü, sabır, şefkat ve gayret ister. Bitmeyen bir sevda, karşılık beklemeksizin verilen emek; vatanını, milletini kendinden önce düşünmek, çabalamak ve bir çocuğun tebessümü ile mutlu olmaktır öğretmenlik.  Her şeyden öte bir gönül işidir ve insan, insanın gölgesinde yetişir. Gölgenizde yetişen öğrencilerimiz ve şahsım adına hepimizin öğretmenler günü kutlu olsun."

"DÜNYANIN EN HASSAS VE EN MUHTEŞEM SANATI"

"Saygıdeğer Öğretmenlerim,

Hammaddesi insan olan,  dünyanın en hassas ve muhteşem sanatını icra ediyorsunuz. Öğretmen, eğitim öğretim sürecinde edinilen bilgileri sınıfta anlatan kişi olmanın çok ötesinde bir nakkaş hassasiyeti ile kendisine emanet edilen gözümüzün nuru evlatlarımızı hayata ve geleceğe hazırlamakla sorumlu olan bir sanatkârdır. Öğretmenler en başta öğrencilerini, velilerini, meslektaşlarını ve içinde yaşadıkları toplumu genel çerçevede ise tüm dünyayı değiştiren kişilerdir. Öğretmenlik, içinde bulunulan toplumun yarınını inşa etmektir ve bu yönüyle bir meslek olmaktan öte kişilerin hayatını adadığı bir yaşam biçimidir. Zira toprak altına atılan bir tohumun meyve verebilmek adına kendini feda etmesi gibi, öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adamıştır, sizler gibi.

Teknoloji eğitimde ne kadar etkili kullanılırsa kullanılsın eğitimin ana unsuru her zaman öğretmen olmuştur. Öğretmenin etkin olmadığı bir eğitim sisteminin başarılı olması düşünülemez. Onun için her zaman olduğu gibi bizlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Bizler, Türk Milli Eğitiminin temel amaçları ve ilkeleri çerçevesinde, kendi yetenek ve kabiliyetini bilen, geçmişini, özünü sağlam bir tarih şuuru içerisinde algılayan, yaşadığı zamanın gerçeklerinin de farkında olan nesiller yetiştiriyoruz. Geleceğe umutla bakan ve ´yaratılanı yaratandan ötürü hoş görme´ felsefesi gereği insan sevgisiyle, kısaca; bizi biz yapan değerlerimizle donatılmış bireyler yetiştirme azim ve gayreti içerisindeyiz."

"ÇOCUK ÖĞRETMENİN ELİNDE OLGUNLAŞIR VE HAYATA HAZIRLANIR"

"Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün  ´Öğretmenler, Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister´  sözüyle anlattığı gibi çağdaş toplumun temel yapı taşını oluşturan nitelikli insan gücünü yetiştirmede en etkili araç öğretmendir. Teknolojinin hayatımızın her alanına nüfuz ettiği günümüzde, değişen ve gelişen şartlara bağlı olarak öğretmenin rolünde de farklılıklar meydana gelmiştir.  Artık öğretmenlik sadece öğreten, eğiten, terbiye eden değil; çağın gerektirdiği değişime bağlı olarak kendisini yenileyen, geliştiren, teknolojinin nimetlerinden azami ölçüde yararlanan bir meslek haline gelmiştir. Bu yeni bilgi ve becerileri, ahlaki değerlerle bir araya getirip çocuğa aktarabilmeliyiz. Çünkü çocuk öğretmenin elinde olgunlaşır ve hayata hazırlanır."

Öğretmenlerin yetiştirdiği insanlar medeniyetler kurar. Kurulan medeniyetler ise dünyayı değiştirir. Geldiğimiz noktada dünyadaki büyük dönüşümün, değişimin farkındayız.  Bu farkındalık bizi Eğitim 2023 Vizyonu ile çıktığımız yeni yolda kendi kültürümüz ve tarihimiz üzerinden özgün bir sistem üretmek zorunda bırakıyor. Bu değişim bize yeni beceri ve yetkinlik alanları açıyor. Bunu öğrencilerimize kazandıracak olan ve ülkemizi bu bayrak yarışında ön sıralara taşıyacak olan yine siz değerli öğretmenlerimiz olacaktır. Bunu başarabilmenin ön şartı ise öğretmenlerimizin kendilerini çağın gereklerine uygun olarak yenilemeleri ve geliştirmeleridir. Mevlana’nın ´Kalp denizdir dil de kıyı. Denizde ne varsa kıyıya o vurur.´ cümlesini bu yolda rehber edinmeli ve öğretmenin kalp denizinde ne varsa yetiştirdiği nesilde de o değerlerin olacağının farkında olmalıyız."

"GELECEĞİN TÜRKİYE´SİNİ İNŞA EDECEK NESİLLER YETİŞTİRECEĞİZ"

Geleceğin Türkiye’sini inşa edecek nesiller olarak daha fazla çocuğumuzun, gencimizin kaliteli, iyi eğitim almalarına imkân tanımak gayesiyle çalışmalarımızı sürdereceğiz. ´Unutulmamalıdır ki her eğitim sistemi, öğretmenlerin omuzlarında yükselir ve öğretmeninin niteliğini aşamaz.´ Bu duygu ve düşüncelerle öğretmenler gününüzü kutlar, saygılar sunarım."

Konuşmanın ardından Sayın Valimiz Dr. Ömer TORAMAN da günün anlam ve önemine binaen konuşmalarında şöyle söyledi:

“MİLLİ EĞİTİM  ZORLUKLARI AŞARAK BUGÜNÜNÜ İNŞA ETTİ”  

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün temellerini attığı milli eğitim sisteminin büyük yokluklar ve imkansızlıkları aşarak bugününü inşa etmeyi başarabilmiş, kendine has bir sistem olduğunu ifade eden Vali Dr. Ömer Toraman, “Milli eğitim sistemimiz kendine özgü, milli hassasiyeti yüksek, manevi değerlerine bağlı, tarih şuuru olan, öz değerlerini yeni yetişen nesillere aktarmayı görev edinen, kendine has bir sistem. Bu özelliğiyle de aslında bize has ve bize ait bir sistem. Bunu bizim gözümüz gibi korumamız gerekiyor. Zamanın ihtiyaçlarına bağlı olarak bazı değişiklikler kaçınılmaz şüphesiz; ama bu sistemimizin özünü, esasını değiştirmeden devam etmemiz gerekiyor. Esasında bizim sistemimiz örnek alınacak bir sistem.”

“TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNİ ÖĞRETMENLER İNŞA EDİYOR”  

Milli eğitim sistemindeki başat rolü öğretmenlerin üstlendiğini vurgulayan Vali Dr. Ömer Toraman, "Bu sistemin ana omurgasını, ana yürütücüsünü öğretmenlerimiz oluşturuyor. Öğretmenlik hangi seviyede öğrenci yetiştirirse yetiştirsin çok kıymetli bir meslek. Bugün sınıflarımızı dolduran çocuklarımız 30-40 yıl sonrasının Türkiye’sini teşkil edecekler dolayısıyla öğretmenlerimiz bu manada geleceğimizi inşa ediyor. Bizim de öğretmenlerimizin itibarını muhafaza etmemiz ve geleceğe de aktarmamız gerekiyor. Yeni yetişen öğrencilerimiz nazarında da öğretmenlerimizin itibarının yüksek tutulması için el birliğiyle gayret göstermemiz gerekiyor.”

“EN BÜYÜK SALDIRI EĞİTİME YAPILAN SALDIRIDIR”  

Milli eğitim sisteminin birçok saldırıya maruz kaldığını ancak saldırıların bertaraf edildiğini belirten Vali Dr. Ömer Toraman, “Milli eğitim sistemimiz bugün de sağlam şekilde geleceği inşa etmek için vazifesini ifa etmeye devam ediyor. Dolayısıyla milli eğitim sistemimizi, okullarımızı, öğretmenlerimizi bu yönüyle de koruyup kollamamız gerekiyor. Çünkü bu memlekete yapılabilecek belki de en büyük ve en tehlikeli saldırı eğitim sistemine yapılacak olan ve yapılmış saldırılardı. Bunu hiç ihmal etmemek lazım” 

“ŞEHİTLERİ OLAN BİR MESLEĞİN MENSUBUSUNUZ” 

Salonda bulunan öğretmenlere  “Şehitleri olan bir mesleğin mensubusunuz” diye seslenen Vali Dr. Ömer Toraman, “Şehit edilen öğretmenlerimizin ne silahları ne de bombaları vardı, sadece kalemleri ve defterleri vardı. Bu saldırıların nedenini, gerekçesini iyi düşünüp iyi tahlil ederek mesleğimize ve öğrencilerimize dört elle sarılmamız gerekiyor ki bu saldırlar boşa gitmiş olsun. Verdiğimiz şehitlerin kanı yerde kalmasın, onların idealleri ve hedefleri gerçekleştirilsin. Kıymetli öğretmenlerimiz mesleğinizin zorlukları herkesçe malum ancak bunun karşılığında almış olduğunuz manevi haz da hiçbir şeyle ölçülemez. Bu yüzden geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de öğretmen olmak her zaman sizler için bir gurur kaynağı olacak ve yakınlarınız öğretmenlik vasfınızla iftihar edecek. Toplumuzda da öğretmenliğin ayrı bir yer var. Bunu muhafaza etmeliyiz”

Emekli olan personele Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket Takdimi ile devam eden program, ödül töreni ve adaylığı kaldırılan öğretmenlerin yemini ile "Öğretmenler Odası" adlı drama gösteriminin ardından sona erdi.

Kaynak: http://www.kutahya.gov.tr/24-kasim-ogretmenler-gunu-coskuyla-kutlandi

24-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-2018

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.