KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

4. BÖLGE MUCİTLER SERGİSİ KÜTAHYA’DA AÇILDI

4. BÖLGE MUCİTLER SERGİSİ KÜTAHYA’DA AÇILDI

"Teknolojik Kurtuluş Savaşına var mısınız?" sloganıyla Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak, Bilecik ve Eskişehir´den patent sahiplerinin buluşlarının sergilendiği ‘Bölge Mucitler Sergisi’nin açılışı Dumlupınar Üniversitesi’nde (DPÜ) yapıldı.
DPÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesindeki açılış törenine, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Bozüyük Girişimciliği Destekleme Derneği Başkanı Celali Yılmaz, ilgili daire müdürleri ile proje paydaşları katıldı. 
“FUARA DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORUZ”
5 ili kapsayan projenin ülke genelinde bir fuara dönüştürülmesini istediklerini belirten Bozüyük Girişimciliği Destekleme Derneği Başkanı Celali Yılmaz,  “Öncelikli olarak gelişmiş ülkelerden çok gerideyiz. Bu mesafeyi nasıl kapatırız, proje ve patent konusunda geride kalmamak için neler yapabiliriz diye düşündük. Dernek olarak elimizi taşın altına koyup serginin ilkini Bozüyük’te yaptık. Şuan Kütahya Valimiz o yıllarda Bilecik Valisi olarak görevdeydi. Sayın Valimizin himaye etmesi ile bu kez dördüncüsünü Kütahya’da yapıyoruz. Şuanda 5 ili kapsıyoruz. Bundan sonra Türkiye’de bunu bir fuara dönüştürmek istiyoruz” dedi.
“YETENEKLERİNİZİ ORTAYA ÇIKARIP FIRSAT YARATIN”
Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) Başkanı Nafi Güral da serginin Bilecik ve Eskişehir´den sonra dördüncüsüne ev sahipliği yaptıklarına belirterek, "Her yeni buluş insanlığın hizmetine sunuluyor. Biz bu çalışmaları çok önemsiyoruz. Sahip olduğum şirketler, hem de bölge illerimizin gelişmesi açısından, ayrıca Türkiye´nin marka değerinin olması açısından bu buluşlar ve tasarımlar son derece önemli. Her insanın ruhunda bir yetenek vardır. Tüm mesele bu yeteneği ortaya çıkarmaktır. Eğer bu yetenek ortaya çıkarılabilirse insanlığın faydalanabileceği şeyler oluyor. Bu anlamda bu çalışmaların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Buradaki öğrenci arkadaşlarıma bir mesaj vermek istiyorum. İçinizdeki yeteneği keşfetme konusunda fırsatları kendiniz arayın ve yaratın. Oda olarak ve sanayiciler olarak yanınızda olduğunuzu bilmenizi isterim” diye konuştu.
“HEDEFLERİMİZİN BAŞINDA EKONOMİ VE TEKNOLOJİ VAR”
Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Türkiye´nin mevcut durumunu ve potansiyelini kendisine yeterli görmediğini, ülke insanının daha iyi noktalara gelmesinin hedeflendiğini söyledi. Vali Nayir, “Bunlar için belli yerler, belli seneler hedef alınarak projeler geliştiriliyor. İlk olarak Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı olan 2023 yılına ait hedeflerimizi belirledik. Daha sonra İstanbul´un fethinin 600´üncü yılı olan 2053´e de hedefler koyduk. Anadolu´ya girişimizin bininci yıl dönümüne de hedefler koyduk. Bu hedeflerin başında ülkemizin ekonomisini, teknolojisini geliştirmeye yönelik adımları bir yol haritası olarak önümüze koyduk." ifadelerini kullandı.
“YENİ BULUŞLAR, YENİ TASARIMLAR LAZIM”
Vali Nayir, Türkiye’nin mevcut olması gereken yerde olamamasının nedenlerinin araştırıldığında, dünyadaki çalışmaların Türkiye´deki çalışmalarla aynı eş güdüm içerisinde yürümeyen bilimsel çalışmalar olduğunun görüldüğünü aktararak, "Dolayısıyla yeni buluşlar, yeni çalışmalar, yeni tasarımların ne kadar gerekli olduğunu, bu hedeflere ulaşmak için çalışmaların ne kadar elzem olduğunu da karar vermiş olduk. Dünyada tasarım üreten, patent alan ülkelere baktığımızda ülkemizin ekonomisini hedeflediğimiz ilk onların gerisinde olduğumuzu görüyoruz. 220 bin civarında bir patent başvurusu oluyor dünyada. Bunun büyük bir kısmı Amerika, Japonya ve Çin’den oluşuyor. Bu üç ülke toplam patent paylaşımlarının yüzde 50’den fazlasını sahipleniyor. Onlar kendi başarısı ile yollarına devam ediyor. Bizler de onların başarısına yetişmek için gayret göstermek zorundayız" dedi. 
"EKONOMİK KURTULUŞ SAVAŞINA BÜYÜK İHTİYAÇ VAR"
Son zamanlarda Türkiye´nin bir Kurtuluş Savaşı mücadelesi verdiğini dile getiren Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Son süreci bizler ikinci bir Kurtuluş Savaşı olarak adlandırıyoruz. Dünyanın içimizdeki hainleri de kullanarak bizi bu coğrafyadan silmeye çalışmalarının altında ekonomik olarak da bizi zora sokmaya çalıştıklarını yakinen görüyoruz. Bizler, eğer ekonomik kurtuluşumuzu da sağlarsak geleceğe daha emin adımlarla gireceğiz.  Bütün bu çalışmalar bu coğrafyadaki varlığımızı, geçmişimizi geleceğe taşımamızdaki çalışma olacak. Bu çalışmaları o yüzden önemsiyoruz. Her şeyin bir başlangıcı var. Eğer bu çalışmalar içerisinde bizler sanayicimizle, üniversitelerimizle, hep birlikte çalışarak ve tecrübelerimizi paylaşırsak, tasarımda, icatta mutlaka daha iyi yerlere geleceğiz” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullar, özel sektör, üniversiteler, çeşitli kurum ve kuruluşların buluşlarının tanıtıldığı ve 75 standın olduğu serginin açılışı yapıldı. Vali Ahmet Hamdi Nayir ile beraberindeki protokol mensupları ve iş adamları stantları gezerek buluşlar hakkında bilgiler aldı.  

 

30-11-201630-11-201630-11-201630-11-201630-11-201630-11-2016

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.