KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bakanlığımız Ödüllü Yönetmen ve Senarist Ahmet ULUÇAY´ın Adını Tavşanlı Bilim ve Sanat Merkezi´ne Verdi

Bakanlığımız Ödüllü Yönetmen ve Senarist Ahmet ULUÇAY´ın Adını Tavşanlı Bilim ve Sanat Merkezi´ne Verdi

Bakanlığımız Kütahya´nın Tavşanlı ilçesine bağlı Tepecik köyünde dünyaya gelen ödüllü yönetmen ve senarist Ahmet Uluçay´ın adının, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüze bağlı Tavşanlı Bilim ve Sanat Merkezi´ne verilmesi kararını aldı.

Ahmet ULUÇAY Kimdir?

1954 yılında Kütahya´nın Tavşanlı İlçesi´ne bağlı Tepecik Beldesi´nde doğdu. Uzun yıllar kamyon şoförlüğü yaptı. Çocukluğunda yaşadıklarından esinlenerek çektiği ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ adlı filmi yurt içinde ve yurt dışında büyük ilgi gördü. Film, 40´ya yakın ödül aldı. Uluçay´ın ‘Optik Düşler’, ‘Koltuk Değneklerinden Kanat Yapmak’, ‘Bizim Köyün Orta Yeri Sinema’ ve ‘Bizim köyde bayram sabahı’ adlı belgesel filmleri de bulunuyor. 30 Kasım 2009 tarihinde İstanbul´da vefat etti.

Ahmet Uluçay´ın ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak´ filmi, 23. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ödülüne değer bulndu,26. Montpellier Akdeniz Filmleri Festivali´nin büyük ödülünü kazandı ve San Sebastian Film Festivali’nde ise Jüri Özel Ödülü’ne değer bulundu.

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.