KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri Gelişim Eylem Planı (DÖGEP) Projesi Nisan Ayı Eylemi Gerçekleştirildi

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri Gelişim Eylem Planı (DÖGEP) Projesi Nisan Ayı Eylemi Gerçekleştirildi

Millî Eğitim Bakanlığı  Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce Hazırlanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri Gelişim Eylem Planı (DÖGEP) projesi kapsamında, Nisan ayı faaliyeti Ahterî İmam Hatip Ortaokulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni İsmail GİRGİN rehberliğinde 25 Nisan 2019 tarihinde saat 13.00’te ilimiz merkezinde görev yapan Din kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerimizin katılımı ile gerçekleştirildi.

“KÜTAHYA´NIN GEÇMİŞİNE YOLCULUK”

Nisan ayı programında “Tarihî veriler ışığında kültür ve medeniyetimizdeki anlayışın düşünceye, insana, sosyal hayata, eğitime, bilim kurumlarına, şehire, sanata, mimariye, dil ve edebiyata yansımaları” konuları ele alındı.

Program kapsamında, Ahteri İmam Hatip Ortaokulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni İsmail GİRGİN rehberliğinde Kütahya´daki bazı Selçuklu, Germiyan ve Osmanlı eserlerine gezi düzenlendi. 

Rüstem Paşa Medresesi´nde öğle yemeği ile başlayan gezide Ulucamii, Germiyanoğlu II. Yakup Bey İmareti (Çini Müzesi), Kossuth Evi Müzesi, Şengül Hamamı (Jeoloji Müzesi), Vacidiye Medresesi  (Arkeoloji Müzesi), Paşam Sultan Türbesi, İshak Fakih Camii ve Medresesi, Hezar Dinari Makamı, Karadonlu Camii ve Tekkesi, Ahteri Mezarı, Germiyan Sokağı, Mollabey Medresesi ve Kütüphanesi, Mesudiye Camii, Şeyh Salih Efendi Tekkesi ve Türbesi ziyaret edildi. 

 Kütahya´nın bu tarihi ve kültürel mekanlarında İsmail GİRGİN tarafından eserin tarihi ve mimari geçmişinin yanısıra, Kütahya açısından  dini ve kültürel değeri; cami, medrese, tekke, hamam gibi kurumların İslam medeniyetindeki yeri ve önemi konularında bilgiler verildi. 

Gezi Balıklı Şeyh Bahşi Tekkesi (KİHMED Kitap Kahve) ziyareti ve buradaki çay ikramı ile sona erdi.

Gezinin düzenlenmesinde emeği geçen herkese özellikle öğretmenimiz İsmail GİRGİN’e teşekkür ediyoruz.

26-04-201926-04-201926-04-201926-04-201926-04-201926-04-2019

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.