KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitim Tarihi Müzesi açıldı

Eğitim Tarihi Müzesi açıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü talimatıyla Kütahya Beylerbeyi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri, tarihi doküman, yayın, kitap, dergi ve fotoğrafların yer aldığı "İl Eğitim Tarihi Müzesi" açıldı. 

Açılışa, Vali Ahmet Hamdi Nayir ile eşi Münevver Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören ile eşi Hatice Gören, Vali Yardımcısı Arif Yalçın, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, bazı daire müdürleri, okul idareci ve öğretmenleri ile öğrenciler katıldı.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından protokol üyeleri, İl Eğitim Tarihi Müzesinde incelemelerde bulundu.

İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, müzenin Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün talimatıyla, tarihi liselerde kurulduğunu kaydetti. Müzenin 5 aylık bir çalışma sonucu hazır hale getirildiğini aktaran Dülger, “Ortaöğretim Genel Müdürlüğümüz illerdeki tarihi, kültürel dokusu ile öne çıkan okullarımızda müze kurulması talimatını verdikten sonra yaklaşık 5 aylık gayretle ilimiz genelinde eğitim tarihini kapsayacak eserleri topladık. Topladığımız bu eserleri ilimizin ´gözbebeği´ konumundaki eski Kütahya Lisesi, şu anki Beylerbeyi Anadolu Teknik ve Meslek Lisesinin bir bölümünde kurduğumuz müzemizde sergiliyoruz. İdari açıdan evraklar, dosyalama sistemi, daha önce okutulmuş kitaplar, meslek liselerinde kullanılan teknolojik malzemeler, gibi eğitim ve öğretimle ilgili akla gelecek bütün materyalleri bu müzede sergilemeye çalışacağız. Müzemizi daha da zenginleştireceğimizi düşünüyorum. Bu müze aynı zamanda Türkiye´nin zaman içerisinde eğitimde kat ettiği mesafeyi de gösteriyor" dedi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir ve İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, müzedeki incelemelerinin ardından Kütahya Beylerbeyi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerini ziyaret etti. Öğretmenlerin, 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlayan Vali Nayir ve İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger günün anısına çiçek hediye etti.

 

25-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-2017

 

 

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.