KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

EYMEN Projesi, "Renklerin Kardeşliği" Etkinlikleri Yapıldı.

Dumlupınar Stadında, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Dumlupınar Üniversitesi işbirliğinde hazırlanan etkinliğe, kentteki 6 anaokuluna devam eden 4-6 yaş grubu yaklaşık 600 öğrenci katıldı.
EYMEN Projesi, "Renklerin Kardeşliği" Etkinlikleri Yapıldı.

 

Kütahya Milli Eğitim Müdürlüğü, Dumlupınar Üniversitesi ve bağımsız anaokulları ile birlikte yürütülen bu proje; okul öncesi eğitim çağındaki öğrencinin sanatla tanıştırılması, sanat yoluyla değerler eğitimi bağlamında yardımlaşma, empati kurma, özgüven, paylaşma, arkadaşlık, sorumluluk gibi değerlerin kazandırılabilmesi, eleştirel düşünebilme becerilerinin geliştirilebilmesi ve oluşturulan sanat çalışmalarının sergilenebilmesi amaçlarıyla düzenlendi.  

Çalışma dört müzik eşliğinde gerçekleştirildi. Düzenlenen etkinlikte minikler, öğretmenlerinin hazırladığı mukavva ve gıda boyaları ile müzik eşliğinde hayallerini çizdi, tribünleri dolduran veliler de alkışlarla destek oldu.

İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger: “Okul Öncesi, Renklerin Kardeşliği etkinliklerine hepiniz hoş geldiniz. Öğrenmenin küçük yaşlarda, daha yüksek düzeyde gerçekleştiği bilinmektedir. Bu dönemde verilen eğitim, çocuğun ileriki yıllarda daha donanımlı bilgi ve becerileri edinmesini, duyarlı olmasını sağlamaktadır. Bu eğitim alanlarından biri de sanat eğitimidir.

Sanat, bireyin kendisini farklı bir şekilde ifade etme biçimidir. Bu ifade etme biçimi içerisinde görsel sanatlar özel bir alanı oluşturur. Bireyin çizerek, boyayarak ve renkleri karıştırarak ortaya koyduğu her şey, onun bilgi dağarcığındaki birçok konuyu, nesneyi veya biçimi yansıtma aracı olabildiği gibi, onun hayal dünyasındaki geleceğe dönük fikir ve düşüncelerinin birer kanıtı da olabilir. Ayrıca birey, sözlü veya yazılı olarak, kendini ifade edemediği birçok duygu ve düşüncesini sanat yoluyla sanat çalışmasına yansıtabilir.

Okul öncesi eğitim çağındaki (4 - 6 yaş) öğrencilerimizin sanat yoluyla değerler eğitimi bağlamında; yardımlaşma, empati kurma, özgüven, paylaşma, arkadaşlık, sorumluluk gibi değerlerin kazandırılabilmesi; eleştirel düşünebilme becerilerinin geliştirilmesi ve oluşturulan sanat çalışmasının sergilenebilmesi amacıyla Renklerin Kardeşliği projesi başlatıldı.

Renklerin Kardeşliği projesi, aynı anda 537 okul öncesi çağındaki (4-6 yaş) çocuğun 500 metre uzunluğunda bir zemin üzerine resim yapabileceklerini göstermesi bakımından özgündür. 

Siz saygı değer velilerimizin, Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Yöneticileri ile değerli öğrencilerinin Okul Öncesi eğitime vermiş olduğu yoğun destek sayesinde bu anlamlı etkinliğe başlanıldı. Bu projede 4 -6 yaş gruplarında 537 öğrenci ve 40 stajyer lise öğrencisi, 40 Okul Öncesi öğretmeni ve 6 Anaokulu Okul Müdürü ile 7 aylık bir ön hazırlıktan sonra bu günlere ulaşıldı.

DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Yöneticileri ve 30 öğrenci tarafından etkinliği kayıt altına alabilmek adına minik öğrencilerle özel çekim ve röportajlar yapılacaktır.

Öğrencilerimizin kullanacağı boyalar gıda boyalarından hazırlanmıştır. 8 farklı renkli boya elde edilmiştir. Oluklu mukavva üzerine baskı ile sabitlenmiş 70x200 cm ölçülerinde Kraft kâğıdına resim yapma etkinliğinde bütün öğrencilerimizin çalışmalarında başarılar dilerim” dedi. 

Etkinlik, anaokulu öğrencilerinin müzikler eşliğinde oyunlar oynamasının ardından sona erdi.

 

25-05-201725-05-201725-05-201725-05-201725-05-201725-05-2017

 

 

 

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.