KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz "Aile İçi Şiddet ve Kadına Şiddetle Mücadele" Toplantısına Katıldı

İl Millî Eğitim Müdürümüz

Aile içi ve kadına yönelik şiddetin engellenmesi amacıyla hayata geçirilen 75 maddelik Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığının ortak imzasıyla yürürlüğe girdi.   

2020-2021 Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı'nın etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak, bu alanda alınacak tedbirlerin görüşülmesi iş birliği ve koordinasyonu artırmak, yaşanan üzücü olayların önlenmesi ve bu alanda alınacak tedbirlerin görüşülmesi amacıyla Kütahya Valisi Dr. Ömer TORAMAN başkanlığında, "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Kurumsal İş Birliği ve Eşgüdümün Artırılması Toplantısı" gerçekleştirildi.  

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde yapılan toplantıya; Vali Dr. Ömer TORAMAN, Cumhuriyet Başsavcısı Evren AKBEY, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa ÇEKİÇ, İl Emniyet Müdürü Necmettin KOÇ,  İl Millî Eğitim Müdürümüz Hasan BAŞYİĞİT, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ömer TURAN, İl Sağlık Müdürü İsmail ZEHİR, İl Müftüsü Hüseyin HAZIRLAR, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yardımcısı Fatma UZ, Şiddet Önleme Merkezi (ŞÖNİM) Müdürü Azize YENER katıldı.  

Toplantıda; Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele alanında çalışan tüm kurumların 2019 yılı verileri değerlendirilerek, mevcut duruma ilişkin analizler yapıldı. İl ve ilçelerdeki 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında olay sayıları, başvuru sayıları, Kanun kapsamında alınan tedbirlerin niteliği, uygulamanın daha iyiye götürülmesi için il/ilçe bazında ve Bakanlıklar tarafından planlanması gereken tedbirler değerlendirilerek, son dönemde yaşanan üzücü olayların analizleriyle birlikte benzer nitelikte olayların yaşanmaması için alınması gereken tedbirler üzerinde yoğunlaşıldı.     

 

"81 İLDE EŞ ZAMANLI TOPLANTI"  

Toplantı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kütahya Valisi Dr. Ömer TORAMAN, "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı 2020-2021" ile bakanlıklar arasında imzalanan "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Kurumsal İşbirliği ve Eşgüdümün Artırılmasına Dair Protokol" kapsamında 81 ilde eş zamanlı değerlendirme toplantısı yapıldığını kaydetti.     

 

"KADES VE ALO 183 KULLANIMINI YAYGINLAŞTIRMALIYIZ"  

Kadına yönelik şiddet vakalarına müdahale etmede uygulamaya konulan KADES ile rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunan Alo 183 Sosyal Destek Hattı'nın tanıtımı noktasında basından destek beklediklerini ifade eden Vali TORAMAN, "KADES; kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri birazda olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. KADES uygulaması sayesinde tek tuşla kolluk kuvvetlerine ulaşabilir, Alo 183'ü arayıp yardım isteyebilirler" dedi.   

Vali TORAMAN, KADES ve Alo 183 hattını tanıtıcı materyallerin, ilgili kurumlar aracılığıyla basın mensuplarına ulaştırılacağını kaydetti.  

Benzer nitelikte bir toplantı da 20 Aralık Cuma günü saat 10.00'da tüm ilçelerde kaymakamların başkanlığında yapılacak.

17-12-201917-12-201917-12-2019

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.