KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Hasan BAŞYİĞİT´in 12 Mart İstiklâl Marşı´nın Kabulü Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Hasan BAŞYİĞİT´in 12 Mart İstiklâl Marşı´nın Kabulü Mesajı

İstiklâl Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 98. yıldönümünü anıyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin isteğiyle Milli Eğitim Bakanlığı´nın açtığı yarışmaya katılan 724 şiir arasından, büyük şair Mehmet Akif Ersoy’ un yazmış olduğu şiir, İstiklâl Marşı, vatan ve millet sevgisinin, bağımsızlık ve hürriyet aşkının en güzel ifadesidir.

İstiklâl Marşı´nı mütefekkir ve vatansever kimliğiyle yazan Mehmet Akif  "O şiir bir daha yazılamaz. O’nu bende yazamam. O’nu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değil, milletin malıdır. Benim, millete en kıymetli hediyem budur. Allah bir daha bu millete bir İstiklâl Marşı yazdırmasın! " derken verilen mücadelenin büyüklüğünü ve zorluğunu ifade ediyordu. Mehmet Akif Ersoy, en zor şartların ve umutsuzluğun hâkim olduğu bir dönemde milli mücadele ruhunun canlanmasına ömrünü adamış, istiklâl ve istikbâl karakteri olmuştur.

Türk milletinin, özgür ve bağımsız yaşama tutkusundan ödün vermeden, dimdik ayakta durarak yeniden var olma mücadelesinin simgesi olan İstiklâl Marşı’nın getirdiği bağımsızlık tutkusu ilelebet yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.

Milletimizin onurlu mücadelesinin ve bağımsızlığının nişanesi olan başta milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyorum.

 

 

Hasan BAŞYİĞİT    

İl Millî Eğitim Müdürü

 

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.