KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan BAŞYİĞİT Nevruz Kutlamalarına Katıldı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan BAŞYİĞİT Nevruz Kutlamalarına Katıldı

Baharın gelişi, barış, dostluk ve kardeşlik gibi pek çok duyguyu ve geleneği içerisinde barındıran Nevruz Kütahya’da coşkuyla kutlandı.
Dumlupınar Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Nevruz kutlama şenliklerine; Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Kütahya Vali Yardımcısı Kenan Eskin, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Nevruz kutlama şenlikleri saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

"TÜRKİYE NEVRUZ´U KUTLAYAN TÜM ÜLKELERİ FORSUNDA SEMBOLİZE ETMEKTEDİR"
Etkinlikte Nevruz hakkında bilgiler veren DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Altay Tayfun Özcan, "Kutlama tarihi ne olursa olsun Japon Denizi´nden Akdeniz´e, Kızıldeniz´den Baltık Denizi´ne kadar olan Türk coğrafyasında baharın gelişi ortak bir kültür çerçevesinde kutlanmaktadır ve asıl önemli olan da budur. Nevruz geleneğini sürdüren tüm ülkeleri Cumhurbaşkanlığı forsunda bir yıldız olarak sembolleştiren Türkiye Cumhuriyeti de yıllardır bu bayramı bir devlet ciddiyetiyle kutlamaktadır" dedi.

“KÜTAHYA´DAN TÜM TÜRK DİYARLARINA SELAM OLSUN”
DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören konuşmasına Şair Şehriyar´ın “Heyder Baba´ya Selam” şiirinden alıntı yaparak başladı. “Kütahya´dan tüm Türk diyarlarına selamlar olsun. Selam olsun Türkistan´a, selam olsun Nevruz´la gelen bahara” diyen Gören konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Büyük Selçuklu Hükümdarı Melikşah´ın Celali Takvimi´nde yılbaşı olarak belirtilen, Kaşgarlı Mahmut´un Divan-ı Lügat-it Türk´ünde ilkbaharın gelişi olarak ilan edilen Nevruz Bayramı´nın barış, dostluk, kardeşlik ve dayanışma hislerinin güçlenmesine vesile olmasını diliyorum."

“NEVRUZ TARİHSEL BAĞLARIMIZIN GÜÇLENMESİNİN BİR ARACI OLMALI”
Nevruz kutlamalarına katılmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti paylaşan Vali Dr. Ömer Toraman, Orta Asya´dan Balkanlar’a kadar uzanan geniş bir coğrafyada kutlanan baharın ve değişimin günü Nevruz’un kuşaktan kuşağa aktarılarak önemini koruduğunu söyledi. 
Nevruz Bayramı’nın Türk dünyasında coşku ve etkinliklerle kutlanmaya devam ettiğini belirten Vali Dr. Ömer Toraman, “İnsanlık tarihinin kültürel mirası olarak değerlendirdiğimiz Nevruz’u kültürümüzün önemli bir parçası olarak muhafaza etmişiz. Nevruz etkinlikleri birliğimiz ve beraberliğimizin sembolü olduğu gibi yeniden uyanışın da bir yansımasıdır. Dolayısıyla Nevruz Bayramı kutlamalarının tarihsel bağlarımızın güçlenmesinin de bir aracı olması gerekiyor. Bu duygu ve düşüncelerle Nevruz´unuzu kutluyor, hayır getirmesini temenni ediyorum" dedi.

Mesut Yılmaz´ın eğitmenliğindeki DPÜ Halk Oyunları Topluluğunun gösterileriyle devam eden etkinlikte, Türklerin demir dağı eriterek, Ergenekon´dan çıkışının da tarihi olan 21 Mart´ı temsilen demir dövüldü ve Nevruz ateşi yakıldı. 
Vali Dr. Ömer Toraman ile beraberindeki protokol üyeleri demir dövdü, Nevruz ateşinin üzerinden atladı.
Nevruz şenlikleri öğrenci topluluklarına ait stantların gezilmesi ve ikram ile sona erdi Kaynak:http://www.kutahya.gov.tr/vali-dr-omer-toraman-nevruz-kutlamalarina-katildi

25-03-201925-03-201925-03-201925-03-2019

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.