KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Başyiğit’in 2018 - 2019 Eğitim Öğretim Yılı Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Başyiğit’in 2018 - 2019 Eğitim Öğretim Yılı Mesajı

İnsanlığın varoluşu kadar eski olan eğitim kavramı, insan için vazgeçilmezdir. Çünkü insan hayatının her safhasında gerçekleşen ve ömür boyu devam eden bir süreçtir. Eğitim, bireyin doğduğu andan itibaren öncelikle ailesinde başlayan ve hayat boyu öğrendikleriyle pekişen insanın kendini gerçekleştirme çabasıdır. İnsan beşikten mezara dek süren gelişimini eğitim sayesinde tamamlayabilmektedir. Ancak eğitim çok ciddi bir iştir, organize ve sistemli bir şekilde yapılması gereken sarmal bir yapıya sahiptir. Bu yapının önemli bir parçası da okullardır. Bireyin yaşam boyu gerek duyacağı bilgi ve becerilerin temeli okulda atılmaktadır. Okullar, bireyin toplumsallaşma sürecinin başlangıcı, hayatı deneyimlemeye başladığı, yeni ve farklı bilginin sistematik bir şekilde sunulduğu ilk yerdir. Yarınlarımız olan çocuklarımızı hayata hazırlamaktan ziyade bir bütün olarak düşünüldüğünde geleceğimize şekil verdiğimiz, milli ve manevi değerlerimizi aktarabildiğimiz, sağlıklı nesiller yetiştirebildiğimiz yegâne yerlerdir okullar. Okullar, derslikler, laboratuvarlar, kitaplar, velhasıl eğitime dair ne varsa; çocuklarımızın geleceğe daha güvenle bakmalarını sağlama amacına yönelik inşa edilmiştir. Nihayetinde eğitimde yapılan her çalışmanın temelinde en kıymetli varlıklarımız olan evlatlarımız vardır. Elbette ki okulun ilk safhası da ilköğretimdir. İlköğretim ülke kalkınmasının temelidir.

Yarınları inşa etmede kullanacağımız sağlam temeller ilköğretimde atılmaktadır. Bu hafta her ne kadar ilköğretim haftası olarak anılsa da aslında bir haftalık süreci değil yaptığımız tüm çalışmaları kapsamaktadır. Her alanda donanımlı, çalışkan,  mutlu öğrenciler yetiştirmek temel gayemizdir. Eğer bugün okulların kapısından heyecanla giren öğrencilerimiz olursa yarınlarımıza umut dolu bakabiliriz. Bu yüzden tüm eğitim camiası olarak üzerimize büyük yük düşmektedir.

Öğretmenler, eğitim sisteminin vazgeçilmez bir unsurudur. Nurettin Topçu, öğretmeni ‘’İnsanoğlunu beşikten alarak mezara kadar götürüp teslim eden, dünyanın en büyük mesuliyetine sahip insandır.’’ diye tanımlar.

Eğitim ve öğretimde hedefler ne kadar iyi belirlenirse belirlensin, dersin içeriği ne kadar iyi düzenlenirse düzenlensin o hedefler nitelikli öğretmenler elinde yürütülmedikçe, eğitimden beklenen sonucun alınması mümkün değildir. Öğretmenler geleceğimizi inşa etmektedirler. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ ün de dediği gibi ‘Öğretmenler! yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.’

Büyük ve fedakâr Milli Eğitim ailesi olarak bu yıl, ilimizin bütün çocuklarını kuşatacak ve inşallah bu yolda emin adımlarla yürüyeceğiz. İyiye, güzele ve hakikate dair ne varsa ülkemiz ve çocuklarımız için hep birlikte başaracağımıza olan inancım tamdır.

Bu yıl öğrenci, öğretmen, velilerimize ilimizin sahip olduğu, tarihi, kültürel, sanatsal değerler ile doğal güzellikler ve diğer değerlerimizin anlatılması ve yaşadığı şehirde mutlu olan bireyler yetiştirmek temel hedefimiz olacaktır.

Geçen yıl 1, 5 ve 9. sınıflarda uygulanmaya başlanan yeni müfredatımız bu yıl tüm sınıflarda uygulanmaya başladı. Ayrıca ilimizdeki ders kitaplarının dağıtımı bugün itibarıyla büyük ölçüde tamamlanmıştır. İlimizde 542 okulumuzda, 90.000 öğrencimiz ve 7.500 öğretmenimiz ile 2018-2019 Eğitim Öğretim yılına başlıyoruz. Bu yıl İlimiz genelinde 9.838 öğrencimiz taşımalı eğitim kapsamında köylerimizden merkez okullara taşınacaktır. İlimizde 13 yeni okulda 138 yeni derslikte eğitime başlıyoruz. Ayrıca 3 spor salonu ve 1 atölye öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur.

Bu duygularla Öğretmen, öğrenci ve velilerimizin ilköğretim haftasını kutlar, 2018-2019 eğitim öğretim yılının ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ederim.

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.