KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizin Eğitim Vizyonu Tanıtım Toplantısı Yapıldı

İlimizin Eğitim Vizyonu Tanıtım Toplantısı Yapıldı

İlimizin Eğitim Vizyonu tanıtım toplantısı, Vali Yardımcısı Halil İbrahim ERTEKİN, Vali Yardımcısı Mustafa GÜNEY, Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan ERTAŞ, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Vural KAVUNCU, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılılarımız, Şube Müdürlerimiz, STK Temsilcileri ve bazı okul müdürlerinin katılımı ile gerçekleşti.

Tanıtım videosu ile başlayan toplantı İl Millî Eğitim Müdürümüz Hasan BAŞYİĞİT´in sunumları ile devam etti. Sayın BAŞYİĞİT şunları ifade etti.

 “Faaliyet içermeyen vizyon hayalden öteye gidemez.“

"Bakanlığımızın sunmuş olduğu ” Eğitim Vizyonu 2023 ” ile ülkemizde eğitimin geleceği adına genel bir çerçeve çizilmişken biz de Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu vizyon temelinde planladığımız Kütahya Eğitim Vizyonu projesi ile gerçekleştireceğimiz faaliyetleri sizlere sunmak için buradayız. Artık harekete geçmeliyiz,  çünkü “ Faaliyet içermeyen vizyon hayalden öteye gidemez. “

İnsanlar ve toplumlar geçmişin hatıralarından aldıkları dersle, geleceğin hayallerine doğru koşuyorlar. Artık dünya o kadar hızlı dönüyor, olaylar ve durumlar o kadar hızlı değişip dönüşüyor ki; şimdi "gelecek" dediğimiz şey, biraz sonra "geçmiş" oluyor. Zamanın ruhunu yakalayamayan, dünyanın hal ve gidişine ayak uyduramayan ülkeler ve toplumlar, diğer ülkelerin gerisinde kalıyor. Bu sebeplerden dolayı gelecek vizyonlarımızın, ufukların da ötesini görmesi gerekiyor. Eğitimi hayatın her safhasına yayan, beşikten mezara kadar ilim diyen ve ilk emri "OKU" olan bir dinin mensubu olarak bizler;  geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı iyi yetiştirebilmek için çalışıyoruz. Çünkü çocuklarını ve gençlerini iyi yetiştirebilen ülkeler ve toplumlar; geleceğe ümitle ve güvenle bakabilir.

 "Eğitimin geleceği, insanlığın geleceğidir." 

Eğitimin geleceği, insanlığın geleceğidir. Ülkelerin değerleri eğitim yoluyla gelecek kuşaklara aktarılır ve devamı sağlanır. Eğitim bu yönüyle yarına yapılan en büyük yatırım olma özelliği taşır. Yaşadığımız yüzyılda bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler, çok hızlı toplumsal değişmelerin de meydana gelmesine yol açmaktadır. Eğitim de bu değişim ve gelişimden nasibini almaktadır. “Çocuklarımıza hayatlarında gerekli olacak bilgi ve becerileri bugünden kazandırmak “ gibi ağır bir mesuliyetimiz varken onları kendilerini bekleyen zamana hazırlayabilmek için eğitimi veren bireyler olarak önce bizim yönümüzü ufka dönmemiz ve ortaya bir vizyon koymamız gerekmektedir. Bu düşüncelerle “ Kütahya Eğitim Vizyonu Projemizi “ bugünün öğrencilerini yarına hazırlama misyonumuzun vücut bulmuş hali olarak sizlere sunuyoruz.

 İlimizde eğitim sisteminin iyileştirilmesi ve niteliğinin artırılması adına özellikle son yıllarda birçok çalışma yapılmıştır. Yeni yapılan derslikler, Fatih Projesi’nin uygulamaya geçirilmesi, Zafer Kalkınma Ajansı ve üniversite ile yaptığımız protokoller, EYMEN, EFED, VİP, Çocuk Oyunları, Sosyal CV, Zarif Çocuk Ulusal Kitap Okuma Yarışması gibi birçok projeyi ilimize sunduk, sunmaya da devam ediyoruz. Buradan ulusal düzeyde uyguladığımız kitap okuma yarışmamızı bu yıl uluslararası düzeyde planladığımızı ve bu konuyla ilgili çalışmalarımızın devam ettiğinin de müjdesini vermiş olalım. 

 "Amacımız, merak eden, araştıran, sürekli öğrenen ve kendini geliştiren bir eğitim anlayışını öğrencilerimize yerleştirmektir."

Okullarda öğrencilerimizin geleceğe umutla bakabilmeleri için desteklenmeleri, geleceğin dünyasını şekillendirecek olanların kendileri olacağına inandırılmaları gerekmektedir. Böyle bir sorumluluğu üstlenebilmeleri için de önce kendilerine olan özgüvenleri pekiştirilmelidir. Bu proje ile amacımız, merak eden, araştıran, sürekli öğrenen ve kendini geliştiren bir eğitim anlayışını öğrencilerimize yerleştirmektir. Amacımıza ulaşmak için  yapılan bu çalışmalardan daha fazlası yapılabilir ve yapılmalıdır. Çünkü bilginin sürekli olarak yenilendiği bir dünyada eğitim adına yapılan her yenilik geleceğimizi aydınlatacaktır.

"Eğitim yaşamın ta kendisidir."

Eğitim; doğumdan ölüme kadar süren, aileden başlayarak okul ve sonrasında tüm yaşamımızda birlikte olduğumuz bir kavramdır. "Eğitim yaşamın ta kendisidir." İşte bu yüzden attığımız her adımda çocuklarımızı önlerindeki hayata nasıl daha güzel hazırlayabileceğimizi düşünüyor ve bunun için çalışıyoruz."

13-12-201813-12-201813-12-201813-12-201813-12-201813-12-201813-12-201813-12-201813-12-201813-12-201813-12-2018

 

 

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.