KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İmam Hatip Liseli Genç Erkekler En Güzel Ku’ran ve Ezan Okuma İle Hafızlık İçin Tavşanlı´da Yarıştı

İmam Hatip Liseli Genç Erkekler En Güzel Ku’ran ve Ezan Okuma İle  Hafızlık İçin Tavşanlı´da Yarıştı

Kütahya ili Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri 22 Aralık 2018 Cumartesi Tavşanlı’da Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma, Hafızlık ve Ezan Okuma olmak üzere üç kategoride yarıştı.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce her yıl Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri arası birçok yarışmalar düzenleniyor. Bu yarışmalardan en önemlilerinden olan “Mesleki Yarışmalar” üç kategoride düzenleniyor. Mesleki Yarışmalar  Anadolu İmam Hatip Lisesi erkek öğrencileri için Genç Muhafızlar “Hafızlık”, Genç Sada “Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma” ve  Genç Bilaller “Ezan Okuma”  olmak üzere üç kategoride düzenleniyor.  Anadolu İmam Hatip Lisesi mesleki yarışmaları kız öğrencileri için Genç Muhafızlar “Hafızlık” ve Genç Nida “Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma” olmak üzere iki kategoride düzenleniyor.  Mesleki Yarışmalar İmam Hatip Ortaokulları için de her yıl düzenleniyor.

İlimizde bulunan Anadolu İmam Hatip Liselerimizin katıldığı genç erkek öğrenciler için düzenlenen  Genç Muhafızlar “Hafızlık,”   Genç Sada “Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma” ve Genç Bilaller “Ezan Okuma” Yarışması il Finalleri Tavşanlı Anadolu İmam Hatip Lisesinin ev sahipliğinde  Tavşanlı’da yapıldı.  Yarışmaya Kütahya Anadolu İmam Hatip Lisesi, Kütahya Evliya Çelebi Anadolu İmam Hatip Lisesi, Kütahya Şehit Selim Cansız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Altıntaş Anadolu İmam Hatip Lisesi,    Emet Anadolu İmam Hatip Lisesi, Gediz Anadolu İmam Hatip Lisesi, Simav Anadolu İmam Hatip Lisesi, Pazarlar Çok Programlı Anadolu Lisesi, Domaniç Anadolu İmam Hatip Lisesi, Hisarcık Anadolu İmam Hatip Lisesi, Aslanapa Anadolu İmam Hatip Lisesi  ve Tavşanlı Anadolu İmam Hatip Lisesi olmak üzere oniki Anadolu İmam Hatip Lisemiz katıldı. Hafızlık Yarışması Tavşanlı Anadolu İmam Hatip Lisesi Çok Amaçlı Salonunda,  Kuran-ı Kerim Okuma ve Ezan Okuma yarışması ise Tavşanlı Belediyesi Kültür Sarayında gerçekleştirildi. Yarışmaların Seçici Kurulunu Tavşanlı İlçe Müftüsü Hüseyin AKSOY başkanlığında beş kişilik komisyon gerçekleştirdi. Tavşanlı Anadolu İmam Hatip Lisesi salonunda saat: 09:30’da   Genç Muhafızlar “Hafızlık” Yarışması büyük bir heyecan içerisinde gerçekleştirildi. Daha sonra Genç Sada “Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma” ve Genç Bilaller “Ezan Okuma” yarışmalarını gerçekleştirmek için Tavşanlı Belediyesi Kültür Sarayına geçildi. Kültür Sarayındaki Yarışmalar Saat 10:30’da başlatıldı.  Programa Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa GÜLER, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan BAŞYİĞİT, Tavşanlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Salim KARABOĞA, Tavşanlı İlçe Müftüsü Hüseyin AKSOY, Gediz Müftüsü Nurullah KOÇHAN, Tavşanlı İlçe Kurum Müdürleri, İl Millî Eğitim Şube Müdürümüz İbrahim SAK, İlçe Milli Eğitim Şube müdürleri, Tavşanlı Ticaret Odası, Tavşanlı Madeni Eşya Sanatkarları Odası, Bakkallar Odası gibi bir çok oda ve Ensar Vakfı Tügva, Hayırlı Hizmetler Vakfı gibi sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile ilimizden yarışmaya gelen okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlarımız katıldı.   Program Saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesiyle başladı.

Programda ilk olarak Genç Sada “Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma” Yarışması yapıldı. Okullarını temsil eden oniki okul öğrencisi birbirleriyle kıyasıya yarıştılar.  Kuran-ı Kerim yarışmasından sonra verilen arada  Tavşanlı Müftülüğü imam Hatiplerinden Muhterem ÇALIM’ın yönetiminde  Tavşanlı Anadolu İmam Hatip Lisesi İlahi korosu ilahiler söyledi. Daha sonra  Programın ikinci yarışması Genç Bilaller “Ezan Okuma” yarışmasına geçildi. Birbirinden güzel Ezanların okunduğu güzel bir yarışma oldu.  Genç İmam Hatip Lisesi öğrencileri en güzel ezanı kendisinin okuduğunu yarışma seçici kuruluna ve seyircilere adeta anlatmak istedi.  Genç Bilaller “Ezan Okuma Yarışmasının da sona ermesinden sonra verilen kısa aranın ardından ödül törenine geçildi. Ödül töreninde ilk önce öğrencilerin hazırlanmasında emeği geçen oniki Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmenlerimize ve Okul Müdürlerine hediyeleri verildi. İlimizde  İmam Hatip okullarından sorumlu İl Millî Eğitim Şube Müdürü İbrahim SAK’a da ilimizdeki tüm İmam Hatip okullarımız için gösterdiği çaba ve emeklerinden dolayı hediye takdim edildi. Daha sonra üç kategoride yarışmaya katılan tüm öğrencilerimize  hediyeleri, dereceye girerek başarı gösteren öğrenci ve okullarına Başarı Belgeleri ve Plaketleri verildi.

Genç Muhafızlar “Hafızlık Yarışmasında  Simav Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ercan COŞĞUN il Birinci, Emet Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Yasin ÜSTÜN il ikinci, Gediz Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi A. Osman KESKİN il üçüncüsü oldu. Genç Sada “Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmasında Kütahya Evliya Çelebi Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Salih ÖZGÜL il Birincisi, Kütahya Anadolu İmam Hatip Lisesi Abdullah HAZIRLAR   il ikincisi,  Simav Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Salih ÇÜRÜK il üçüncüsü oldular.  Genç Bilaller “Ezan Okuma” Yarışmasında Kütahya Evliya Çelebi Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Semih AKYÜZ il Birincisi, Tavşanlı Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Yunus Emre BİLGİLİ il ikincisi, Kütahya Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Hüseyin Emre AVŞİN il üçüncüsü oldu.  

Genç Muhafızlar “Hafızlık Yarışmasında il Birincisi olan Ercan COŞĞUN 24 mart 2019 tarihinde Bilecik’te yapılacak Bölge yarışmasında, Genç Sada “Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmasında il Birincisi olan Salih ÖZGÜL 16 mart 2019 tarihinde Aydın’da yapılacak Bölge Yarışmasında,  Genç Bilaller “Ezan Okuma” Yarışmasında il Birincisi olan Semih AKYÜZ  23 mart 2019 tarihinde  Balıkesir’de yapılacak Bölge yarışmasında İlimizi temsil edecekler.

Öğrencilerimizin yetişmesinde emeği geçen okullarımıza, öğretmenlerimize ve ailelerine teşekkür ediyoruz. Öğrencilerimizi başarılarından dolayı tebrik ediyor bölge ve Türkiye  yarışmalarında kendilerine başarılarılar diliyoruz.

24-12-201824-12-201824-12-201824-12-201824-12-201824-12-201824-12-201824-12-201824-12-201824-12-201824-12-2018

 

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.