KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden Türkiye'de Bir İlk

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden Türkiye'de Bir İlk

 

    Zafer Kalkınma Ajansı tarafından duyurusu yapılan YENEP kapsamında, Kore devletinin bir kurumu olan STEAM Education Associationa ile ROBOTIS firması tarafından hibe destek şeklinde kurulacak olan Kütahya STEAM Education Association Training Center ve ROS Center'ın kurulum süreci ile ilgili yol haritasını netleştirmek üzere Kütahya İl Millî Eğitim Müdürlüğü'nde  toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda merkezin planları üzerinden proje süreci değerlendirilirken, Kore devletinin sağlayacağı katkılar da görüşüldü.

Kütahya İl Millî Eğitim Müdürlüğü YENEP Proje Ekibi'nin gerçekleştirdiği çalışmalar ve ortaya koymuş oldukları vizyon, Kore devletinin ilgisini çekmiş ve bu anlamda Zafer Kalkınma Ajansı  etki alanında olan TR33 bölgesindeki 4 il arasından Kütahya, hibe destek programı için Kore devleti ve ROBOTIS firması tarafından uygun görülmüştür.

Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan  STEAM Education Association Training Center ve ROS Center sayesinde başta Kütahya olmak üzere, Afyon, Uşak ve Manisa illerindeki öğretmenlerimiz uluslararası geçerliliğe sahip robotik kodlama sertifikası alabileceklerdir. Toplum 5.0 odaklı tasarlanan merkezde geleceğin otonom otomobil ve servis robotlarının algoritmalarının lise düzeyinde geliştirilebileceği ROS Merkezi de faaliyet gösterecektir. Bu bakımdan merkez, lise seviyesinde otonom araç algoritması eğitimi veren ilk merkez olma özelliği taşımaktadır.

Endüstri 4.0'ın, teknolojiyi yöneten toplumları oluşturma fikri ile yorumlanıp bir üst versiyonu haline gelen Toplum 5.0 sayesinde, öğrenciler ve öğretmenler robotik alanında çevreci, iş birlikçi ve gelişmiş endüstriyel ihtiyaçları karşıyalabilir niteliklerle donatılacaklardır.

Robot İşletim Sistemi (ROS) robot programcılığı için olgun ve esnek bir çerçeve olma özelliği ile kendi kendini süren otomobiller (otonom) için etkili bir araçtır. Otonom araçlar başka bir robot türü olarak kabul edilmekte ve bu nedenle birçok program türleri onları kontrol etmek için kullanılabilmektedir.

Kütahya STEAM Education Association Training Center ve ROS Center ile Kütahya İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve AR-GE biriminin desteği ile 2020 yılında Kütahya'da önemli robotik yarışmaları, 24 saat süren robotik hackathon gibi çeşitli etkinlikler de düzenlenebilecektir. 

 

05-08-201905-08-201905-08-201905-08-201905-08-2019

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.