KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kütahya Yemekleri Türkiye Adına Uluslararası Alanda Yarışacak

Kütahya Yemekleri Türkiye Adına Uluslararası Alanda Yarışacak

Yoncalı’da Turizm alanında faaliyet gösteren Yoncalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi aşçı öğrencileri katıldıkları yarışmalarda gösterdikleri başarılarla her yıl birçok kategoride kupa ve madalyalar kazanarak Kütahya’nın gururu oldu. 2018 yılında Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAŞFED) tarafından düzenlenen Uluslararası 16.İstanbul Mutfak Günleri Gastronomi yarışmasında Modern Türk Mutfağı dalında katılımcı 120 ekip arasında 95 puanla Türkiye birincisi olmuştu.

Okulun bu başarısından sonra Ukrayna’da bu yıl 28.02.2019 -03.03.2019 tarihleri arasında yapılacak Dünya Şefler Birliğine (WACS) bağlı Aşçı derneklerinin düzenlediği Uluslararası “Best Cook Fest – Podollia” yarışmasına Türkiye adına Yoncalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Aşçı öğrencileri temsil edecek.

Okul Müdürü Hakan GÖLPINAR, Müdür Yardımcısı Ayşe Fatma ÖZKAN, Yiyecek İçecek Alan Şefi Nurdan Behice DOĞRU, yarışmaya katılacak öğrenciler Emirhan KABA, Muhammed GÜLER, Güler CİHAN, Mehmet Emin AKSOY, Musa KARATEKE yarışmadan önce bilgi vermek amacıyla İl Millî Eğitim Müdürümüz Hasan BAŞYİĞİT’i ziyaret ettiler. Ziyarette okulun başarılı çalışmalarını ve Mesleki Eğitimin önemine değinen Sayın BAŞYİĞİT;  

“Ülkemizi temsilen uluslararası bir yarışmaya Kütahya’dan bir meslek lisesinin katılması gurur verici bir olay. Mesleki Eğitim meselesini Memleket meselesi olarak görüyoruz. Meslek Lisesini tercih ederek iyi bir tercih yaptığınızı düşünüyorum. Ukrayna’daki yarışmada sizlere başarılar diliyor, tebrik ediyorum. Her türlü desteğe hazırız.” dedi.

Okul Müdürü Hakan GÖLPINAR; “Bu okulum adına gurur verici bir olay. Başarı tesadüf değil. 2 yılda 40 öğrencimiz 3 haftalığına Avrupa’ya ERASMUS kapsamında staja gitti ve gitmeye devam ediyor. Öğrencilerimiz ülkemizin 5 yıldızlı otellerinde yaz boyu staj yapıyorlar. Kış dönemi okul atölyesinde eşsiz lezzetler üretiyorlar. Uygulama otelinde her gün 2800 öğün yemek üretiyorlar. Türkiye’de düzenlenen Uluslararası yarışmalardan her yıl altın madalya ile dönüyoruz. Geçen yıl çeşitli illerde 5 yarışmaya katıldık. 2018 yılında Aşçılar Federasyonunun İstanbul’da düzenlenen Uluslararası yarışmasına “Domaniç’ten, Cumhuriyet’e” temalı lezzetlerle katılmış Türkiye Birincisi olduk.  Bu kez yurtdışında bir yarışmaya davet aldık ve ülkemizi temsilen katılacağız. Öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi yürekten tebrik ediyorum. Sponsor arayışlarımız var. İl Millî Eğitim Müdürümüze destekleri için teşekkür ediyorum. İnşallah dereceyle döneriz” dedi.

Yiyecek içecek alan şefi Nurdan Behice DOĞRU ise “Meslek hayatımın en gurur verici olayı. Yetiştirdiğimiz öğrencileri yurtdışında Uluslararası yarışmalarda yarıştığını görmek, geleceğimiz içinde umut verici. Burası şehzadeler şehri ve Kütahya’da köklü bir yemek kültürü var. Üstü küllenmiş. Biz bu kültürü genç aşçılar yoluyla tüm Türkiye’ye ve Dünya’ya yeniden tanıtmak istiyoruz. Ekip arkadaşlarımla öğrencileri yarışmaya hazırlıyoruz. Amacımız en iyi şekilde ülkemizi temsil etmek” dedi.

14-02-201914-02-201914-02-201914-02-2019

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.