KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KÜTAHYA’DA 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

KÜTAHYA’DA 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başöğretmen unvanını aldığı, gelecek nesilleri emanet ettiği öğretmenlerin günü olan ‘24 Kasım’ Kütahya’da coşkuyla kutlandı. 


Kütahya Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen program Hezar Dinari Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 


‘24 Kasım Öğretmenler Günü’ kutlama törenine, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Baro Başkanı Ahmet Atam, Vali Yardımcısı Yüksel Kara, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Uğur, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, daire müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını emekli öğretmenler adına Mustafa Pişkiner yaptı. Pişkiner, “Herkesin eserine değer biçilir ama öğretmenlerin eserlerine asla değer biçilemez. Öğrencilerimin umutları umudum, sevinçleri sevincim oldu.  Ne mutlu bana ki böyle kutsal bir mesleğe yıllarımı verdim” dedi.


Adaylığı kaldırılan öğretmenler adına konuşmayı ise Şeyma Ergür yaptı. Ergür, “Artık ellerinden tutulmayı bekleyen öğrencilerimiz, sabırsızlıkla paylaşılmayı bekleyen cümlelerimiz, minicik kalplerin hayatlarına dokunmak var. Biz genç öğretmenler olarak şunu biliyoruz ki vatan evlatları bizlere emanettir. Onları vatansever, adaletli, sorumlu ve vicdanlı vatandaşlar olarak yetiştirmek yegane görevimizdir” ifadelerini kullandı. 


Meslektaşlarının 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayan İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger,

          “Kıymetli konuklar,

Topraklarımıza vatan kimliği kazandıran ecdadımızın bizlere bıraktığı bu milli birlik şuuruna, asırlardır gerçek anlamını kazandıran, kuşkusuz öğretmenlerimizdir. Onlar, ülkemizin bağımsızlığının ve bütünlüğünün gizli kahramanları ve teminatıdırlar. Böyle bir davanın mihenk taşı olmak, onurlu olduğu kadar aynı zamanda meşakkatli bir iştir.        

           Değerli meslektaşlarım,

Bizler; ister genel, ister özel olsun, karşılaştığımız sorunlar karşısında çelik gibi bir iradeye sahip olmalı ve haktan ayrılmamalıyız. Şefkat peygamberinin “Ben ancak muallim olarak gönderildim.” Hadis-i şerifleri, doğru rehber olma ölçüsünün en güzel kanıtı olsa gerek.  Dolayısıyla, hayatımızda hiçbir zaman ümitsizlik ve çaresizlik olmamalı. Bu yüzden hayatımızın merkezinde olan eğitim işleri, sıradan bir görev ifade etmez. Biz vicdanen kendinden emin olarak çalışabiliyorsak, toplum huzurlu, mamur ve vizyon sahibi olur. Mevlana’yı, Yunus Emre’yi, Akşemsettin’i maddi varlıkları değil, gönül zenginlikleri ve öğretmenlikleri baş tacı yapmıştır. 

           Kıymetli öğretmenler,

Bugünün dünyasıyla yarının 2023 Türkiye’sine, hedeflenen yeniliklerle ulaşmak bizlerin uhdesindedir. Bu yüzden en büyük sermayemiz olan bilgiyi, yeni projelerle donatıp geliştirmeliyiz. Bu da eğitimin en önemli dönütlerinden olan üreten bireyler yetiştirmemizi zorunlu kılar.

           Bu kutsal yolculuğa yeni katılan çiçeği burnunda meslektaşlarım;

Aklın ve gönlün birleştiği bu yolda sizlere başarılar diliyor, heyecanınızı her daim diri tutmanızı temenni ediyorum. Sizler de, milli menfaatlerimiz adına elinizi taşın altına koymaya karar verdiniz. Bundan sonra tüm enerjinizi nitelikli, çağdaş bireyler yetiştirmeye harcayacaksınız. En büyük sermayeniz yetiştireceğiniz beyinler olacaktır. Ayrıca bu yolda, meslekte tecrübe kazanmış olan öğretmenlerimizden yardım almayı da ihmal etmeyiniz.

           Eğitim bayrağını devraldığımız emekli öğretmenlerimiz;

Sizlerin biz eğitimcilere bıraktığı miras, güçlenerek büyüyecektir. Ne yapmamız gerektiğini biliyor ve yarınlarımıza güvenle bakıyoruz. Kapımız sizlere daima açık olacaktır. Şahsım ve camiam adına eğitime verdiğiniz değerli katkılardan dolayı teşekkür ediyor, sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirmenizi diliyorum. Yine bu anlamlı günde, vazifesi başında şehit olan öğretmenlerimizi de rahmetle anıyor, ailelerine uzun ömürler diliyorum. Onlar, toplumu cehalet illetinin pençesinden kurtarmak için çıktıkları yolda canlarını feda etmişlerdir. Ruhları şad olsun. Allah, birliğimizi ve dirliğimizi bozmaya çalışanlardan bizleri muhafaza etsin. Bu duygu ve düşüncelerle 24 Kasım Öğretmenler Gününüzü tekrar kutluyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi. 


Kutsal bir görev olan öğretmenliğin toplumdaki yeri ve önemine dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Öğretmenlik, meslekler içerisindeki en kutsal meslek. Bağımsızlığımızın temelinde var olan, herkesin ihtiyaç duyduğu bir peygamber mesleği. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, “Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkça, muharebe meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuna bağlıdır. ” Bu sizlere verilmiş olan önemli bir görev. Kabul olmuş dualarımız, göz nuru evlatlarımızı, ülkemizin geleceğini emanet ettiğimiz bir mesleğin mensuplarısınız. Öğretmen Ceyhun Atuf Kansu’nun hasta yatağında öğrencilerini tanımlarken ‘Dünyanın bütün çiçeklerini istiyorum’ demesi hepimizin hayatında önemli bir yer tutmuştur. Yine bir öğrenci olan Hatice Kültür’ün ‘Öğretmenim’ adlı şiirinde ‘Ben bir gülüm, sen bahçıvan. Çok açarsam eser senin. Mis kokarsam hüner senin. Ama bir de soluverirsem günah senin öğretmenim’ diyerek kendisini bir çiçek, öğretmenini de bir bahçıvan olarak tanımlaması çok yerinde bir tanımlamadır. Öğrencilerimiz, evlatlarımız birer çiçek nazendeliğinde ilgiyi hak eden değerler. Öğretmenlerimiz de onlara o ilgiyi vererek, kültürümüzün, tarihimizin güzel renklerini, güzel kokularını geleceğe aksettirmekle görevli olan insanlarımız, saygıdeğer vatandaşlarımızdır” diye konuştu.

Türkiye’nin geleceğini öğretmenlerin yetiştireceğini vurgulayan Vali Nayir, “Coğrafyanın neresinde olursa olsun, görev yapan bütün öğretmenlerimizin kendilerine teslim edilen evlatları birer bahçıvan edasıyla geleceğe hazırlanacak birer çiçek olarak görmelerini bekliyoruz. Belki Karadeniz’in yüksek bir dağında günlerce yağan yağmurda, güneşe hasret bir yerde kalmış olabilirler. Arkasından gelen karlarla yolları kapanmış olabilir ama yine kardan sonra gelecek kardelenleri düşünmeli, onlara talip olmalı, onları özleyerek, öğrencilerine bu duyguyu aşılamalılar. Belki Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde görev yapıyor ve o güne kadar görmedikleri sıcakları yaşıyor olabilirler. Bu sıcaklar onlara Hz. İbrahim’in atıldığı ateşi düşündürmeli. Ateşin daha sonra bir göle, etrafının da güllere çevrildiğini düşünüp o güllere talip olmalılar. Belki Kütahya’nın Domaniç ilçesinde görev yapıyor olabilirler. Hayme Ana’nın, Ertuğrul Gazi’nin, Osman Gazi’nin ayak bastığı topraklarla olabilir. Geçmişle dolu yüreklerini geleceğe çevirip yaseminleri, sümbülleri isteyip yine çiçekleriyle ilgilenmeliler. Belki İstanbul’un çok lüks semtinde olup öğrencileri kadar lüks kıyafetlere sahip olmayabilirler. Ancak önemli olanın kıyafet değil, şahsiyet olduğunu düşünecek ve yine ortancaları, sümbülleri yetiştirmeye çalışacaklar. Oldukları ortamdan etkilenmeyip geleceğin çiçeklerini kültürümüzün, tarihimizin renkleriyle ve kokularıyla yetiştirmeye çalışacaklar. Buna inanarak, güvenerek, ülkemizin geleceğini biz öğretmenlere emanet ediyoruz. Şehit öğretmenlerimizi, ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmetle, emekli olan öğretmenlerimizi minnetle anıyor, görevde olan öğretmenlerimize de başarılar diliyorum” şeklinde konuştu. 

Konuşmaların ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir tarafından emekli olan öğretmenlere hizmet şeref belgesi ve plaket verildi. 

Devlet Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Anaokulu öğrencilerinin ront, Devlet Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin pandomim gösterisinin ardından ödül törenine geçildi. 

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğretmen ve öğrencilere plaket ve hediyelerini Vali Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Baro Başkanı Ahmet Atam ile İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger verdi. 

24 Kasım Öğretmenler Günü programı adaylığını dolduran öğretmenlerin yemin töreni ve öğretmen korosunun müzik dinletisi ile sona erdi.

 

25-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-2016

 

 

 

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.