KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KÜTAHYA’DA ‘ÖĞRENME ŞENLİKLERİ’ BAŞLADI

KÜTAHYA’DA ‘ÖĞRENME ŞENLİKLERİ’ BAŞLADI

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce açılan kurslardaki ürünlerin sergilenmesi, kurslardaki öğrenme tekniklerinin gösterilmesi ve hayat boyu öğrenme hususunda farklılık oluşturulması amacıyla ilk kez düzenlenen ‘Kütahya Öğrenme Şenlikleri’ törenle başladı. 
Törene Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Vural Kavuncu, İshak Gazel ile Ahmet Tan, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, Vali Yardımcısı Yüksel Kara, İl Emniyet Müdür vekili Hasan Çevik, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, bazı daire müdürleri, STK Temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger yaptı. 


“110 BİN 975 KURSİYERİMİZİ HAYAT BOYU ÖĞRENMEYLE BULUŞTURDUK”
İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger 13 Halk Eğitim Merkezi, 5 Mesleki Eğitim Merkezi ve 1 Olgunlaşma Enstitüsü ile kent halkına hizmet verdiklerini ifade etti. 2015 - 2016 eğitim öğretim yılında 3 bin 357 kursta 110 bin 975 kursiyeri hayat boyu öğrenme faaliyetleriyle buluşturduklarını açıklayan Dülger, “Kadim medeniyetimizde “Beşikten Mezara Kadar İlim” şeklinde ifadesini bulan Hayat boyu öğrenme, okullar ile sınırlı kalmayan; evde, işte, hayatın her alanında gerçekleşebilen; öğrenmenin yaş, sosyal, ekonomik statü ve eğitim seviyesine bakılmaksızın, herhangi bir engel olmadan sürdürülebileceğini gösteren temel kavramlardan biridir. İlkinin açılışını bugün gerçekleştireceğimiz Kütahya Öğrenme Şenlikleri ile Halk Eğitimi Merkezi yeni hizmet binası ve Olgunlaşma Enstitüsünün Kütahya’nın hayat boyu öğrenmeye katılımı konusunda ciddi katkısının olacağını düşünüyorum. İlimizde, Müdürlüğümüze bağlı 13 Halk Eğitim Merkezi, 5 Mesleki Eğitim Merkezi ve bu yıl faaliyete geçen 1 Olgunlaşma Merkezi bulunmaktadır. 2015/2016, eğitim öğretim yılında 3 bin 357 kurs bünyesinde, 110 bin 975 kursiyerimizi hayat boyu öğrenme faaliyetleriyle buluşturduk. Gayemiz bu rakamları gelecek yıllarda daha da ileriye taşımaktır” diye konuştu.  


“HAYAT BOYU ÖĞRENMEYE KATILIMI ARTIRMALIYIZ”
Türkiye’nin hayat boyu öğrenmeye katılımı noktasında Avrupa ülkelerinin gerisinde kaldığını ifade eden Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, “Ülke olarak Avrupa ülkeleri arasında hayat boyu öğrenmeye katılım açısından doğrusu çok parlak bir noktada bulunmuyoruz, bunu Kütahya’da da daha iyi noktalara taşımak için hep birlikte gayret etmeliyiz. Hayatın her alanında topluma öncülük yapan herkesin eğitime katılım oranlarını, hayat boyu öğrenime katılım oranlarını artırma konusunda daha da bir gayretle çalışmamız gerekiyor” dedi.


“ÖĞRENME ŞENLİĞİ FARKINDALIK OLUŞTURACAK”
Hayata geçirilen öğrenme şenliği ile toplumda farkındalık oluşturulacağına dikkat çeken Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, “Bugün Kütahya’mız eğitim-öğretim açısından üç güzelliği bir arada yaşıyor. Bir taraftan ilimizde bir ilk olan öğrenme şenliğini burada yaşıyoruz, ikincisi halk eğitim merkezimiz yeni binasında inşallah daha güzel hizmetler sunacağı bu binanın açılışını yapmış olacağız. Bir diğeri de Türkiye’nin 16’ncı olgunlaşma enstitüsü ilimizde faaliyete geçecek. Öğrenme şenliğimiz toplumumuzdaki, öğrenme kültürünün farklılaşmasında, toplumdaki bir anlayış değişikliğine hizmet edecek. Her çağın, her yaşın bir öğrenme ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bu şenliklerde toplum içerisinde öğrenme kültürünü aşılayacak bir farkındalık oluşturarak, öğrenmedeki eksiklerimizi gidereceğiz. Çağdaş eğitimin ihtiyaç duyduğu öğrenme kapasitesini yakalamada bize fırsat verecek” ifadelerini kullandı.


“KÜTAHYA YAKIN GELECEKTE BÜYÜK BİR BAŞARIYA İMZA ATACAK”
Türkiye’nin iyi bir geleceğe sahip olması için her ferdin eğitimle donatılması gerektiğinin altını çizen Vali Nayir, “Bu coğrafya da geleceğe güvenle bakabilmek için güçlü olmak zorundayız. Bu gücümüzün de en önemli kaynağı eğitim olacaktır. Eğitimli bireylerden oluşan toplum güçlü olacaktır. Görüyoruz ki topraklarımız üzerindeki hesaplar ve planlar hiç bitmeden devam ediyor. 15 Temmuz’da da bunun en canlı örneğini yaşadık.  Milletimizin asil duruşuyla, göstermiş olduğu cesaretle ve devlet büyüklerimizin ferasetiyle bunu aşmasını bildik. Ama geleceğe daha güvenle bakmak istiyorsak, mutlaka her ferdimizi ihtiyaç duyduğumuz eğitimle donatmalıyız. Hayat boyu eğitim bunun içinde, önemli bir yer tutacaktır. Kütahya’mız, diğer illerle mukayese edilemeyecek bir başarıya, yakın gelecekte imzasını atacaktır” diye konuştu.
Konuşmaların ardından açıköğretim mezunlarının diplomaları Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ile beraberindeki protokol üyeleri tarafından verildi. 
Kütahya Halk Eğitim Merkezi Ferace Halk Oyunları topluluğunun gösterisiyle devam eden program Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce açılan kurslardaki ürünlerin sergilendiği stantların gezilmesi ile sona erdi.

 

18-10-201618-10-201618-10-201618-10-201618-10-201618-10-201618-10-201618-10-201618-10-201618-10-201618-10-201618-10-201618-10-201618-10-201618-10-201618-10-2016

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.