KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KÜTAHYA’DA CUMHURİYET’İN 93. YIL DÖNÜMÜ COŞKUSU

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 93’ncü yıl dönümü Kütahya´da coşkuyla kutlandı.
KÜTAHYA’DA CUMHURİYET’İN 93. YIL DÖNÜMÜ COŞKUSU

Cumhuriyet’in 93’ncü yıl dönümü kutlama töreni, Vali Ahmet Hamdi Nayir, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Celal Başoğlu ile Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu’nun halkı selamlamasıyla başladı.
Törene Vali Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya Milletvekili İshak Gazel, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Celal Başoğlu, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, İdare Mahkemesi Başkanı Mustafa Bilici, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Baro Başkanı Ahmet Atam, Vali Yardımcıları Sedat Oktar, Hüdayar Mete Buhara, Yüksel Kara ile Aytaç Akgül, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Uğur, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, daire müdürleri, askeri erkan ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir törene katılanlara hitap etti. 
Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Milletimizin kahramanlık destanları yazarak gerçekleştirdiği Milli mücadelenin sonunda kurduğu Cumhuriyetimizin, 93. yıl dönümünü,  büyük bir coşku ve mutlulukla kutluyoruz. Bayramınız kutlu olsun.” ifadelerini kullandı. 


“CUMHURİYET FAZİLETTİR”
Cumhuriyet’in birleştirici bir unsur olduğuna dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Cumhuriyet, insan onuruna, yaradılışına en yakışır rejimin adıdır. Cumhuriyeti ideal rejim yapan, milleti ve iradesini ön plana çıkarması ve bunun üzerinde herhangi bir güç tanımamasıdır. Cumhuriyet bir değerler manzumesidir. Cumhuriyet’te egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Büyük Önder Atatürk’ün ifadesi ile ‘Cumhuriyet fazilettir.’ Cumhuriyet, milletimizin yeniden ayağa kalkmasının, şahlanışının timsalidir. Bize emanet edilmiş hayati önemde bir değer ve vazgeçilmez bir mirastır. Bir yönetim şekli olmanın ötesinde, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği açılımlarla insanımızın önünü açmış ve ufkunu genişletmiştir. Cumhuriyetin birleştiriciliği asla göz ardı edilmemelidir. Devletin gücünü hukuk ile sınırlayan ve tüm vatandaşlara yönetimde eşit söz ve temsil hakkı tanıyan Cumhuriyet rejimi, devlet - millet bütünleşmesinin hakiki kaynağıdır. Kimseyi ötekileştirmeden, bu topraklar üzerinde yaşayan herkesi birinci sınıf vatandaş olarak görmemiz, özgürlük ve demokrasiyi Anayasal sınırlar içerisinde olabildiğince yaşayabilmek ve yaşatabilmek kararlılığını göstermemiz gerekmektedir. Cumhuriyet bir bütün olarak algılanmalı, tüm niteliklerine değer atfedilmeli, evrensel kabullerle uygulanmalıdır” dedi.


“GENÇLER CUMHURİYETE SAHİP ÇIKIN”
Cumhuriyet’in sahibi ve bekçisi gençlere de seslendi Vali Nayir, “Unutmamalıyız ki, Atatürk’ün söylediği gibi, ‘Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden, rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da bağımsızlıklarını kaybetmeye mahkûmdur.’ Kendinizi geleceğe en iyi şekilde hazırlamanız, milli birlik ve beraberliğimizi zedeleyecek hiçbir olumsuzluğa fırsat vermemeniz büyük önem arz etmektedir. Sizler, Atatürk’ün deyimiyle ‘geleceğimizin ümidi’siniz. Sizler, Büyük önderin; ‘Bu eseri onlara bırakacağım ve gözüm arkada kalmayacak’ sözleriyle işaret ettiği ve Cumhuriyeti emanet ettiği gençlersiniz. Bu emanete sahip çıkınız. Bunun için de yakın tarihimizi çok iyi öğrenip dersler çıkarınız. Cumhuriyetimizin kuruluşunu iyi bilmek, o kuruluştaki gerçeği anlamak ve anladığınız şeyi hayata katmakla Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını daha da anlamlı hale getireceğinizden kuşkum yoktur” diye konuştu.


“15 TEMMUZ İHANETİNDEN DERS ÇIKARIN”
15 Temmuz gecesi yaşanan ihanetten ders çıkarılması gerektiğine dikkat çeken Vali Nayir, “Cumhuriyet genci olmanın sorumluluğuyla, kendinizi geleceğe en iyi şekilde hazırlamanız, 15 Temmuz ihanetinden çıkaracağınız derslerle, milli birlik ve beraberliğimizi zedeleyecek hiçbir olumsuzluğa fırsat vermemeniz ve hain emellere alet olmamanız ve itibar etmemeniz büyük önem arz etmektedir. Heyecanınızı, bu millete, bu ülkeye hizmet etme şevk ve ideallerinizi asla yitirmeyiniz. Zira Türkiye Cumhuriyeti idealist gençlerin omuzlarında ilelebet payidar olacaktır. Bu konuda, yetişkin olan bizlere, anne, babalara ve onları geleceğe hazırlayacak olan aydın Türk öğretmenlerine büyük görev ve sorumluluk düşmektedir” şeklinde konuştu.
Öğretmenler tarih bilincini gençlere aşılamalıdır diyen Vali Nayir konuşmasına şu sözlerle devam etti; “Bugünkü seviyemizi sizlere borçlu olduğumuzu ifade etmekle beraber bundan sonraki zaman dilimlerinde de daha iyi seviyeye çıkabilmemiz için öğrencilerinize tarih bilincini, yurt bilincini, ahlak bilincini, evrensel ilkeleri, milli kültürümüzü ve mahalli gelenek, görenek, örf ve adetlerimizi ve inancımızı öğretmeniz hülasa onları iyi eğitmeniz en büyük istirhamımızdır.”
Şehit ve gazi olan askerleri minnetle anan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 93. yıl dönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşlarıyla, vatanın savunması ve bölünmez bütünlüğü için görevleri başında kaybettiğimiz tüm şehitlerimizi sizlerin huzurunda rahmetle ve minnetle anıyorum. Gazilerimizin ve Yüce Türk Milletinin tüm bireylerinin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramlarını en içten duygularla kutlayarak, hepinizi Cumhuriyet coşkusu ve heyecanı içinde sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” şeklinde konuştu.
Vali Ahmet Hamdi Nayir’in konuşmalarının ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu, Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu halk oyunu ekibi ile Kütahya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mehter Takımı gösterilerini sundu. 


CUMHURİYET KOŞUSU´NDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
Törende, Cumhuriyet Koşusu´nda dereceye giren sporcuların ödüllerini ve şiir okuyan öğrencilerin hediyelerini Vali Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya AK Parti Milletvekili İshak Gazel, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Celal Başoğlu ile Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu verdi.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları tören birliklerinin geçişi ile sona erdi.          

  01-11-201601-11-201601-11-201601-11-201601-11-201601-11-201601-11-201601-11-201601-11-201601-11-201601-11-201601-11-201601-11-2016

   

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.