KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KÜTAHYA’DA 91 BİN 144 ÖĞRENCİ DERS BAŞI YAPTI

KÜTAHYA’DA 91 BİN 144 ÖĞRENCİ DERS BAŞI YAPTI

2016-2017 eğitim öğretim yılı başladı. Kütahya’da 91 bin 144 öğrenci ders başı yaptı. 
İlköğretim Haftası Kutlama Programı kapsamında Mehmet Akif İnan Ortaokulu’nda tören yapıldı. Okul bahçesinde düzenlenen törene Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Vali Yardımcısı Yüksel Kara, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Uğur, İl Emniyet Müdür vekili Hasan Çevik, STK Temsilcileri, gaziler, bazı daire müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.
15 Temmuz darbe girişimi vurgusu yapılan törende Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 15 Temmuz darbe girişimini anlatan broşürler dağıtıldı.
Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Fatiha’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını Mehmet Akif İnan Ortaokulu müdürü İsmail Güven yaptı. Güven, “Okulumuz 57 öğretmen, 560 ilkokul öğrencisi, 450 ortaokul öğrencisi ile yeni eğitim – öğretim yılına hazırdır” dedi. 


“15 TEMMUZ SORUMLULUĞUMUZU ARTIRDI”
15 Temmuz gecesi yaşananların anne ve babaların yanı sıra eğitimcilerin de sorumluluğunu artırdığını dile getiren İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, “Milletimizde bu inanç ve vatan sevgisi oldukça hainler hedeflerine asla ulaşamayacaklardır. Bizler büyük medeniyetler inşa etmiş olan milletiz. Selçuklu’nun Nizamülmülk Medreseleri ile Osmanlı’nın kollarının ulaştığı her yere taşıdığı ilim ışığı ve nihayetinde Cumhuriyetle birlikte bugün daha güçlü yarınlara hazırladığımız medeniyet yolculuğunda yıkan değil yapan, bozan değil onaran, fesat çıkaran değil ıslah eden nesli yetiştirmek için bütün gayretimizle çalışmalıyız” dedi. 


“91 BİN 144 ÖĞRENCİMİZ DERS BAŞI YAPTI”
552 okulda, 91 bin 144 öğrencinin ders başı yaptığını açıklayan Dülger, “Bu yıl merkez ilçemizde bin 729 öğrencimiz taşımalı eğitim kapsamında köylerimizden merkez okullara taşınacak. İlimizde 23 yeni okulda 206 yeni derslikle eğitime başlıyoruz. Yaklaşık 7 milyon Türk Lirası ile 236 okulumuz yaz döneminde onarıldı” dedi. 


“BAŞARIYA MECBUR VE MAHKUMUZ”
Türkiye’nin yer aldığı coğrafyada hayatta kalabilmesi için eğitim başarısının önemli bir faktör olduğuna dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Eğitim her fert, her aile, her toplum, bütün insanlık için önemli. Bu kadar önemli bir gayenin ilk gününde sizlerle aynı heyecanı yaşamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Geleceğe daha güvenli bakmak için, geçmişten alacağımız derslerle geleceğimizi daha iyi yönlendirmek için bizlerin kesin bir başarıya, eğitim başarısına ihtiyacımız var. Bu başarıya mecbur ve de mahkumuz. Bu başarının oluşması için üç temel sacayağımız var. Bunlardan birincisi okullarımız ve öğretmenlerimiz, ikincisi çok kıymetli velilerimiz ve ailelerimiz, üçüncüsü de sevgili öğrencilerimiz. Bu üç sacayağından bir tanesinde eksiklik olursa istediğimiz başarıyı elde etmemiz mümkün değil. Mutlaka öğretmenlerimizle, öğrencilerimizle, velilerimizle bir olarak eğitimdeki başarıyı yakalamamız lazım. Yoksa bu coğrafyanın zorluklarına karşı bizim direnme gücümüzde azalma olacaktır” dedi. 

"BU VATAN İÇİN CANINI ORTAYA KOYANLARI İYİ TANIYIN”
Törende öğrencilere de seslenen Vali Ahmet Hamdi Nayir geçmişinizi iyi tanıyın tavsiyesinde bulundu. Vali Nayir, “Her şeyden önce eğitimin, ibadetin olması için vazgeçilmez hususlardan birisi huzur, asayiş, bunları sağlamamız lazım. Huzurun ve asayişin olmadığı bir yerde başarılı bir eğitimden söz etmek mümkün değildir. Bu coğrafyayı bize emanet eden şehitlerimizi ve gazilerimizi bugün de özel olarak anmamız gerekiyor. Malazgirt´ten Çanakkale´ye, Dumlupınar´dan 15 Temmuz´a kadar vermiş olduğumuz bütün şehitlerimizin bu güzel ve huzurlu eğitim ortamının oluşması için yapmış oldukları fedakarlıkları mutlaka dikkate almamız lazım. Sevgili öğrenciler bunları okullarınızda öğreneceksiniz. Sizlere bu toprak parçasını vatan olarak bırakan şehitlerimizi ve gazilerimizi okullarımız sizlere öğretecek ve onlara layık birer nesil olmaya çalışacaksınız. Onların sizden istedikleri her dersinizde başarılı olarak bu güzel ülkemizi geleceğe daha mutlu günlere taşıyacak bilgi hazinesi olmanızı sağlayacaktır. Mustafa Kemal Atatürk de öyle söylüyor, "Vereceğimiz eğitimin seviyesi ne olursa olsun öncelikle milli benliğimize düşman olan hususlarla mücadele etme gereği size öğretilecek." 15 Temmuz´da gördük ki FETÖ terör örgütü bizim milli irademize ve demokrasimize karşı bir kalkışma içerisinde oldu. Devlet büyüklerimizin feraseti ve basiretiyle, milletimizin gayret ve cesaretiyle bu önlenmiş oldu. Sizlerin eğitimi ne olursa olsun, bu topraklarda gözü olanların oyunları, onlara karşı mücadele azmi size öğretilecek. Sevgili gençler sizler bu duygularla öğretmenlerinizin öğreteceği her konuyu o şehitlerimize, gazilerimize layık olmak için öğreneceksiniz. İnanın ki bunun hesabını onlar bizlerden soracak. “Canımızı verdiğimiz bu topraklar için bu kadar büyük fedakarlığı yaptık, sevgili gençler siz ne yaptınız, derslerinizde hangi başarıyı elde ettiniz?” diye sizlerden bunun hesabını soracaktır” dedi.


“ÇOCUKLARIMIZ 15 TEMMUZ’DA ONLARA İNANMAMIZ GEREKTİĞİNİ GÖSTERDİ”
Velilere de tavsiyelerde bulunmayı ihmal etmedi Vali Ahmet Hamdi Nayir. Gençlerin 15 Temmuz gecesi kendisini gösterdiğini hatırlatan Vali Nayir, “Bu azimle, gayretle yeni bir öğretim yılında başarılı olmaya mecbur ve mahkum olarak bu güzel, yeni yapılan okulda hep birlikte törendeyiz. Ben emeği geçen Valilerimizi, İl Özel İdare yetkililerimizi, Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerimizi huzurlarınızda minnetle anmak istiyorum. Diliyoruz ki bu güzel bahçemiz sizlerin sesleriyle, cıvıl cıvıl arkadaşlıklarıyla dolsun ve ülkemiz geleceğe daha mutlu, daha huzurlu olarak sizler sayesinde hazırlanmış olsun. Velililerimize özellikle teşekkür etmek istiyorum. Sizler çocuklarınızı bu okula emanet ettiniz. Bu okul, bu çocuklarımızı inşallah layık olduğu şekilde yetiştirecek ve geleceğe hazırlayacak ama siz sakın ellerinizi onların üstünden çekmeyin. Onların yetişmesi için gayretlerinizi onlarla birlikte yürütün ve onlara destek verin. Onlara inanın, onlara güvenin. Bu ülkenin bütün çocukları 15 Temmuz gecesi kendilerine güvenilmesi gerektiğini gösterdi. Sizler de çocuklarınıza güvenin ve geleceğe daha mutlu bakmak için öğretmenlerimizle, öğrencilerimizle, bütün kamu kurum ve kuruluşlarımızla ve velilerimizle birlikte inşallah daha güzel şeyleri başarma azim ve gayretinde olacağız” şeklinde konuştu. 
Konuşmaların ardından öğrencilere, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında yaşananların derlendiği video izlettirildi. DYNED İngilizce eğitim programını en çok kullanan öğrenciler ile başarılı eğitimcilere Vali Ahmet Hamdi Nayir tarafından hediye ve başarı belgeleri verildi. 


Dursun Ali Erzincanlı´nın Şehit Ömer Halisdemir için yazdığı Otuz Kuş şiirinin okunduğu tören 8’nci sınıf öğrencileri tarafından 5’nci sınıf öğrencilerine çiçek verilmesi ve halk oyunları gösterisiyle devam etti. 
Mehmet Akif İnan Ortaokulu’nun açılış kurdelesi kesildikten sonra 5. Sınıf öğrencilerine kitap dağıtımıyla program sona erdi.

 

19-09-201619-09-201619-09-201619-09-201619-09-201619-09-201619-09-201619-09-201619-09-201619-09-201619-09-201619-09-201619-09-201620-09-201620-09-201620-09-201620-09-2016

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.