KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kütahya´da Bir Okula İsmi Verilen 15 Temmuz Şehidi Türkan Türkmen Tekin’in eşi Ramazan Tekin, Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger´i ziyaret etti.

 
Kütahya´da Bir Okula İsmi Verilen 15 Temmuz Şehidi Türkan Türkmen Tekin’in eşi Ramazan Tekin, Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger´i ziyaret etti.

Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, 15 Temmuz gecesi Atatürk Havalimanı´nda Şehit olan Türkan Türkmen Tekin’in eşi Ramazan Tekin’i makamında misafir etti.

15 Temmuz gecesi Türkiye Cumhuriyeti´nin birlik ve beraberliğini bozmaya çalışan hainlerin başlattığı darbeye karşı çıkmak amacıyla Esenler´de sokağa çıkan Türkan Türkmen Tekin, cuntacıların kullandıkları tankın altında kalarak şehit olmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Temmuz darbe girişimi tankın önüne yatan genci, tankın ezdiği kadını unutamam. O gece albayı alnından vurup daha sonra da şehit olan Niğde’li Astsubay’a da minnettarım” demişti.

Erdoğan’ın “unutamam” dediği demokrasi şehidi 43 yaşındaki 3 çocuk annesi Ardahan Merkeze bağlı Otbiçen Köyü nüfusuna kayıtlı Türkan Türkmen Tekin, o gece TEM Otoyolu Esenler Mevkii’nde tankın ezdiği 6 kişiden biriydi.

 

Şehit Eşi Ramazan Tekin ise o anları şöyle anlattı:

“Milli iradeye sahip çıkmak için sokaklara dökülen milyonlar arasında 44 yaşındaki 3 çocuk annesi, eşim, Türkan Türkmen Tekin de vardı. Birlikte havaalanına doğru yürümeye başladık. Vatanımıza ve milletimize kast eden hainlere karşı tekbirlerle havaalanına doğru yürümeye başladık. Esenler Dörtyol´da ilerlerken arkamızdan cuntacı askerilerin yönetiminde bir tankın geldiğini anladık. Daha kafamı arkaya çevirmeden eşim tankın altında kalmıştı.” dedi.

 

Ziyarette duyduğu memnuniyeti dile getiren Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, şöyle konuştu:

Ülkemizin bütünlüğü ve milletimizin selameti için 15 Temmuz gecesi canlarını hiçe sayarak bu kanlı girişime dur diyen Demokrasi Şehitlerimizi sonsuza kadar hatırlamak ve şehitlerimizin adlarını ölümsüzleştirerek gençlerimize tanıtmak en önemli vazifemizdir. İlimizde de darbeye karşı canlarını hiç düşünmeden feda eden Demokrasi Şehitlerimizin isimleri okullara verilerek yaşatılıyor. İlimiz Merkez Hüsnü Kişioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 15 Temmuz Şehitlerinden Şehit Türkan Türkmen Tekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak isimlendirilmiştir.

 

 25-10-201725-10-2017

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.