KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Meslek Lisesi Öğrencilerine Burs

Meslek Lisesi Öğrencilerine Burs

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Maarif Salonu'nda yapılan toplantıya Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmet ÖZOTRAÇ, Ticaret Borsası Başkanı Necati GÜLTEKİN, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan BAŞYİĞİT, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyeleri Emin YÜCE, Mustafa AKTAŞ, Ömer AYVAZ, Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Salih Nafi ALIÇ, İl Milli Eğitim Şube Müdürümüz Zeki ATİK, KUTSO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okul müdürü Fethi COŞGUN katıldı. 

Toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan BAŞYİĞİT, KUTSO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin proje okulu kapsamına alındığını belirtti. Proje okulu kapsamında okuyacak olan ve Lise Giriş Sınavı sonuçlarına göre ilk %20'lik başarı diliminde yer alan 30 öğrenciye burs verileceğini ve bunun eğitim-öğretim dönemleri boyunca(eylül-haziran) devam edeceğini ifade etti. Konuşmalarının sonunda Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası'na, Kütahya Ticaret Borsası'na, komisyon üyelerine, şube müdürlerine, okul yöneticilerine ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmet ÖZOTRAÇ, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin 10 yıldır devam eden meslek liseleri ile ilgili çalışmalarının bu yıl meyvelerini vermeye başladığını, bu kapsamda öğrencilere burs verileceğini, ayrıca okul sonunda rahatlıkla iş bulabileceklerini belirtti. Bu fırsatı veren il milli eğitim müdürlüğüne teşekkürlerini sundu.

 Ticaret Borsası Başkanı Necati GÜLTEKİN, 30 öğrenciyle başlayan bu sürecin ilerleyen yıllarda artacağını belirtti.

Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyesii Emin YÜCE, 1. Organize Sanayii'nde 8000 civarında, 2. Organize Sanayii'nde 2000 civarında kişi istihdam edildiğini, önümüzdeki günlerde Zafer Organize Sanayi Bölgesi'nin de devreye gireceğini söyledi. Sanayide en önemli eksikliğin teknik eleman eksikliği olduğunu, bu işbirliğinin teknik eleman sorununun çözümüne katkı sağlayacağını ifade etti.

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasındaki Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü kapsamında Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) ile Kütahya Ticaret Borsası (KÜTBO) tarafından, 2019-2020 eğitim öğretim döneminden başlamak üzere, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne (KUTSO MTAL) sınavla alınacak öğrencilere burs sağlanacak. LGS sınav sonuçlarına göre, %0 - %20'lik dilimdeki sıralamadan, KUTSO MTAL'yi tercih edecek toplam 30 öğrenciye, dört yıllık eğitim süresince, her eğitim öğretim dönemini kapsayacak şekilde (Eylül-Haziran) on ay süre ile burs sağlanacak.

Verilecek burs, 2019-2020 dönemi için öğrenci başı aylık net 200,00.-(ikiyüz)TL. olup, gelecek yıllarda burs miktarı ve burs verilecek öğrenci sayıları, Protokol Yürütme Kurulu tarafından değerlendirilerek belirlenecek.

Burstan yararlanan öğrencilerin, organize sanayi bölgelerindeki işletmelerde staj yapmalarına, mezun olduklarında istihdamlarına öncelik sağlanmasına destek verilecek.

Bursun sürekliliğinde; öğrencinin sınıf tekrarına kalmaması, okula devam etmesi, disiplin kurallarına uyması ve herhangi bir disiplin cezası almaması gerektiği usulleri benimsenecek.

03-07-201903-07-201903-07-201903-07-201903-07-2019

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.