KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Meslekî ve Teknik Anadolu Liseleri İstişare Toplantısı Yapıldı

Meslekî ve Teknik Anadolu Liseleri İstişare Toplantısı Yapıldı

Kütahya Valisi Sayın Dr. Ömer TORAMAN başkanlığında, Sanayi Kuruluşları ile Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri İstişare Toplantısı  yapıldı.

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) ev sahipliğinde yapılan toplantıya; İl Millî Eğitim Müdürümüz Hasan BAŞYİĞİT, KÜTSO Başkanı İsmet ÖZOTRAÇ, KÜTSO Meclis Başkan Vekili Ahmet BAĞIRGAN, Kütahya Ticaret Borsası (KÜTBO) Başkanı Necati GÜLTEKİN, Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) Genel Sekreteri Veli OĞUZ, bazı daire müdürleri, Organize Sanayi Bölgelerinin temsilcileri, oda ve borsa başkanları ile meslek lisesi müdürleri katıldı.   

Toplantıda ilk konuşmayı yapan KÜTSO Başkanı İsmet ÖZOTRAÇ, ara elaman değil, aranılan eleman hedefi doğrultusunda çalıştıklarını kaydetti. ÖZOTRAÇ, "Meslek liselerimizdeki öğrencilerimize daha iyi eğitim verme konusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle çalışmalar yapmaya başladık. Kütahya'mızı ilçelerimizle beraber nasıl geliştirebiliriz noktasında elimizden geleni yapacağız. Kütahya'mızı endüstri meslek liseleri bölgesi yapabilirsek gelişmiş şehirler arasına süratle girecek ve zenginleşeceğiz" dedi.  

İl Millî Eğitim Müdürümüz Hasan BAŞYİĞİT Kütahya İl Millî Eğitim Müdürlüğü'nün öncelikli amacının;  ilimizde gerçekleştirmeyi arzu ettiğimiz mesleki eğitim faaliyetlerinin sektör ile iş birliği içerisinde kurumlarımızın ihtiyaçları, toplumumuzun talepleri de dikkate alınarak şekillendirilmesi olduğunu ifade ederek "Ülkemizin gelişmesi için sanayi ve endüstri alanında kalifiye insan gücüne ihtiyaç olduğunu kesindir. Bu ihtiyacı giderebilmek için nitelikli öğrencilerin mesleki eğitime dâhil edilmesi ve gençlerimizin mesleki anlamda gelişimlerinin desteklenmesi gerekmektedir. Bu ise mesleki eğitimin öğrencilere planlı, etkili ve doğru bir şekilde tanıtılması ve öğrencilerin bilimsel veriler yardımı ile rehber öğretmenler tarafından bilinçli bir şekilde yönlendirilmesi ile mümkün olacaktır." dedi. Türkiye'nin 2023 Eğitim Vizyonu'nda belirlediği hedeflere ulaşabilmesinin en temel unsurunun, insan kaynaklarına yapılan yatırımın olacağını kaydeden Hasan BAŞYİĞİT ; "Kütahya Eğitim Vizyonu kapsamında sektör temsilcileri ve diğer paydaşlarımız ile yürüttüğümüz ve yürüteceğimiz çalışmalar ile ilimizde meslekî ve teknik eğitimdeki farkındalığı daha da artıracak, gençlerimizi atalarımızın tabiri ile altın bilezik sahibi yapmaya gayret edeceğiz. İnanıyoruz ki hayatta herkesin yapabileceği bir meslek vardır." dedi. BAŞYİĞİT; sanayi ve endüstri alanındaki yetişmiş insan ihtiyacını gidermek için nitelikli öğrencilerin mesleki eğitime dahil edilmesi gerektiğini, gençlerimizin mesleki anlamda girişimlerinin desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Mesleki eğitimde itibarın yükseltilmesi gerektiğini belirten Vali Sayın Dr. Ömer TORAMAN "Herkes doktor, hakim olacak algısını değiştirmeliyiz. Etiketle itibar olmaz. Hangi işi yaparsak yapalım en iyisini yaparak itibarını yükseltebiliriz. Mesleki eğitimin, bu okulların ve bu okullarda görevli öğretmenlerin itibarlarını yükseltmeliyiz" dedi. Vali TORAMAN, meslekî eğitim öğrencilerin yönlendirilmesi konusunda gerekirse tek tek velilerle görüşülmesi gerektiğini belirtti.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Meslekî ve Teknik Eğitim Şube Müdürü Mustafa Ağca OKUR'un meslekî eğitim alan ve dalları hakkındaki sunumunun ardından karşılıklı görüş ve öneriler alındı. 

12-11-201912-11-201912-11-201912-11-201912-11-201912-11-201912-11-201912-11-201912-11-201912-11-201912-11-201912-11-201912-11-201912-11-201912-11-2019

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.