KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Müdürümüz Sabahattin Dülger´in 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Millî Eğitim Müdürümüz Sabahattin Dülger´in 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

 

Öncelikle;  gayesi kültürlü, üretken, ahlaklı ve yenilikçi bir nesil yetiştirmek olan bu kutsal mesleği icra etmenin gururu, onuru ve kıvancıyla tüm meslektaşlarımın öğretmenler gününü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

Kıymetli misafirler,

Topraklarımıza vatan kimliği kazandıran ecdadımızın, bizlere bıraktığı milli birlik şuuruna, asırlardır gerçek anlamını kazandıran, kuşkusuz öğretmenlerimizdir. Onlar, ülkemizin bağımsızlığının ve bütünlüğünün gizli kahramanları ve teminatıdırlar.

Mustafa Kemal Atatürk şöyle demiştir. “Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” Böyle bir davanın mihenk taşı olmak, onurlu olduğu kadar aynı zamanda meşakkatli bir iştir. Bir topluma cehaletin sebep olduğu hastalık,  ancak gönül ve aklın terbiyesiyle şifa bulur. Öğretmenler; şiirde mısra, dilde türkü, yürekte sevgi ve emekte alın teri gibidir.

Osmanlı Devletinin Kurucuları Ertuğrul Gazi ve Osman Gazi’yi Şeyh Edebali’siz, Çağ kapatıp çağ açan Fatih Sultan Mehmed’i Akşemsettin’siz, Kanuni Sultan Süleymanı Ebu-s-Sud Efendi’siz düşünebilmek mümkün müdür? Öğretmen aynı zamanda medeniyetlere şekil veren aklıdır.

 

Değerli meslektaşlarım,

Yirminci asrın büyük düşünürlerinden Nurettin Topçu, öğretmeni “İnsanoğlunu beşikten alarak mezara kadar götürüp teslim eden, dünyanın en büyük mesuliyetine sahip insanıdır’ diye tanımlar. Öğretmenler, hayatımızın sahibi olmaktan ziyade sanatkârıdır. Seyirci değil, aktör; kullanıcı değil, yapıcıdır. O, en doğru en güzel hayat örneğini yapar, hazırlar ve bize sunar. Öğretmenlik sevgi işidir. Fertler nasıl siz öğretmenlerin eseriyse,  nesiller de sizin eserinizdir. Her ferdin şahsi tarihinde sizin izleriniz vardır. Devlet ve medeniyetlerin oluşmasında en büyük role sahip olan sizlersiniz. Öğrenciyi ilim yolculuğuna götüren ve onun ruhuna sevgiyi nakış nakış  işleyen sizlersiniz. Büyük bir özveri ile yaptığınız görevinizde başarılar diliyorum.

 

Aramıza yeni katılan sevgili meslektaşlarım,

Büyük bir heyecanla başladığınız mesleğinize aynı duygularla devam edeceğinize inancım tamdır. İdeallerinizi hiçbir zaman sınırlamadan daima geliştirmeniz, topluma katacağınız en büyük enerji olacaktır. Mesleğinizin zorlukları sizi yıldırmamalı, bilakis görevinize sıkı sıkıya bağlamalıdır. Vurgulamak isterim ki, her konuda kapılarımız sizlere daima açık olacaktır.

 

Yıllarını öğretmenliğe vermiş, kıymeti ölçülemeyen emekli öğretmenlerimiz;

Öğretmenliğin emekliliği yoktur. Sizleri, camiamızın yegâne rehberleri olarak daima yanımızda görmek istiyoruz. Şahsım ve camiam adına, eğitime verdiğiniz değerli katkılardan dolayı sizlere teşekkür ediyor, sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirmenizi diliyorum.

Bu anlamlı günde, hain teröristlerce şehit edilen tüm öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Kaleminde başka bir silahı olmayan şehid öğretmenlerimize hepimiz dua ve şükran borçluyuz.

Bu duygu ve düşüncelerle; ismen unutulsalar bile, eserleriyle dünyaya ve insanlığa nefes veren fedakâr öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü tekrar kutluyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.