KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdür Vekili Hamdi Sariöz, Türkiye Birincisi Öğrencileri Okullarında Ziyaret Etti.

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Hamdi Sariöz, Tübitak Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Türkiye Birincisi Kütahya Nafi Güral Fen Lisesi öğrencilerini ve danışman öğretmenini okullarında ziyaret ederek tebrik etti.
Milli Eğitim Müdür Vekili Hamdi Sariöz, Türkiye Birincisi Öğrencileri Okullarında Ziyaret Etti.

 

Kütahya Nafi Güral Fen Lisesi Öğrencileri, 47. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Matematik alanında Türkiye 1.si olurken aynı proje ile Temel Bilimler dalında Yılın Genç Araştırmacısı ödülünü alarak Finalin en büyük ödülünün de sahibi olmayı başardılar.

Kütahya Nafi Güral Fen Lisesi 12. Sınıf öğrencileri Cenk Cankeleş ve Mehmet Burak Dönmez, Matematik öğretmenleri Eray Kanpak’ın danışmanlığında yaptıkları “İRRASYONEL SAYILAR İLE ŞİFRELEME” isimli Matematik projesi ile TÜBİTAK 47. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışmasında Matematik alanında Türkiye 1.si olurken aynı proje ile Temel Bilimler dalında Yılın Genç Araştırmacısı ödülünü alarak Finalin en büyük ödülünün de sahibi olmayı başardılar.


Danışman Öğretmen Eray Kanpak projeyi ve projenin diğer şifreleme yöntemlerinden farkını kısaca; İrrasyonel Sayılarla Şifreleme yönteminin diğer şifreleme yöntemlerinden farklı olarak; diğer yöntemlerde asal sayılar ve modüler aritmetik kullanılıyorken kendi yöntemlerinde irrasyonel sayıları kullanmalarının ve bu sayıların düzensizliği sayesinde modüler aritmetiğe gerek kalmadan daha hızlı bir şekilde şifreleme yapılabildiğini, ayrıca kullanılan bu düzensiz şifre sayesinde bilgisayar korsanlarının, en sık kullanılan sayı dizileriyle alfabedeki en sık kullanılan harfleri eşleştirerek şifreyi anahtar kullanmadan çözmesini de engellediklerini, oluşturulan düzensizliğin sonsuzluğu sayesinde aynı harflere bile farklı sayı grupları atayabildikleri şeklinde özetledi.

 

Okul Müdürü Muharrem Kaptan, Matematik alanında hem Türkiye 1. olan hem de Türkiye finalinde sergilenen 221 proje içerisinden 1. seçilip Yılın Genç Araştırmacıları Ödülünü kazanarak Nafi Güral Fen Lisesi’ne iki ödül birden kazandıran öğrencileri ve proje danışmanını bu önemli başarılarından dolayı kutlarken, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Hamdi Sarıöz´e verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti. Ziyarette Şube Müdürü Ali Küçükçakır bulundu.

 

10-05-201610-05-201610-05-2016

 

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.