KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, II. Eğitim Kongresi’ne katıldı

Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, II. Eğitim Kongresi’ne katıldı

Millî Eğitim Bakanlığınca,"Eğitimden üretime Sektörle İşbirliği” temasıyla düzenlenen 2. Eğitim Kongresi Antalya´da bir otelde başladı

 

Kongrenin açılışında konuşan Bakan İsmet Yılmaz, Bakanlığın bu dönem en öncelikli gündeminin meslek eğitimi olduğunu, meslek eğitimini "memleket meselesi" olarak gördüklerini ifade etti.

Bu nedenle 2. Eğitim Kongresi´nin temasının mesleki eğitim olarak belirlendiğini aktaran Bakan Yılmaz, mesleki ve teknik eğitimin yeterliliği ve kalitesinin ülkenin yeni yüzyıldaki yerini belirlediğini söyledi.

Bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip etmekte bile güçlük çekilen bir zamanda ve kıyasıya bir ekonomik yarış içindeyken bir de ayağınıza çelme takılmaya çalışıldığı bir dönemde çağıyla rekabet eden, bilgiyi ve yüksek katma değerli ürünleri üreten ve ürettiğini ihraç etiği alanda marka olan bir Türkiye istediklerini bildiren Bakan Yılmaz, "Bunun yolu nielikli bir mesleki eğitimden geçmektedir." dedi. Milletin hedefinin çağdaş uygarlık seviyesinin üstünde çıkmak olduğunun altını çizen Yılmaz, "Bunun için eğitimi çağın ihtiyaçları doğrultusunda yeniden yapılandırarak, eğitimle ilgili teknolojik ve bilimsel gelişmeleri eğitim sistemimize zamanında uygulamak gerekir." değerlendirmesinde bulundu.

Kongre Başkanı Prof.Dr. Oğuz Borat da mesleki ve teknik eğitimde özel sektörle iş birliği eğitimin kalitesi açısından önemli olduğunu belirtti. Mesleki ve teknik eğitimin gelişmesi açısından sanayi ile işbirliğine gidilmesi açısından önemli olduğunu ifade eden Borat, kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu. İki gün sürecek kongrede, üç salonda 15 panel düzenlenecek. Oda başkanları, akademisyenler, gazeteciler, eğitim uzmanları, sanayici ve çok sayıda uzmanın katılacağı kongrede, "Mesleki Eğitim ve İstihdam İişkisi", "Mesleki Eğitim ve Kariyer", "Sendikalar Gözüyle Mesleki ve Teknik Eğitim", "Mesleki Yeterlilikler", "Mesleki Rehberlik ve Kariyer" ve "Ahilik ve Değerler Eğitimi" konularında bildiriler sunulacak.

 

2. Eğitim Kongresine, Kütahya İl Milli Eğitim Müdürümüz Sabahattin Dülger ile birlikte Şube Müdürü İbrahim Sak´ta katıldılar.

 

24-10-2016

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.