KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürü Sabahattin DÜLGER´den Yeni Eğitim-Öğretim Yılına İlişkin Mesaj

Milli Eğitim Müdürü Sabahattin DÜLGER´den Yeni Eğitim-Öğretim Yılına İlişkin Mesaj

       Bugün 2016-2017 Eğitim Öğretim yılına başlıyoruz. Yeniden, heyecanla, tazelenmiş  ve  zinde olarak. Bugün başlayan ve 9 Haziran 2017 tarihine kadar devam edecek olan yeni eğitim ve öğretim yılının öğretmen, öğrenci ve velilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

       Konuşmama başlarken gazilerimizin 19 Eylül Gaziler Gününü kutluyor, 15 Temmuz gecesi gazi olup hayatlarını vatan aşkıyla kutsanmış bir yaşama bilincine dönüştüren gazi milletimiz önünde saygıyla eğiliyorum. İnancını, vatanını, milletini ve namusunu savunacak kadar kutsal bir aşkla şehadet şerbetini içerek vatanlarına hayat veren aziz şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Milletimizde bu inanç ve vatan sevgisi oldukça hainler hedeflerine asla ulaşamayacaklardır.15 Temmuz gecesi yaşananlar anne babaların ve biz eğitimcilerin sorumluluğunu daha da artırmıştır.

“Dünyanın en zengin aklını gördüm.

Sermayesini sordum, dedi ki: okul.” Der Halk ozanımız Aşık Veysel.

      İnsanı diğer varlıklardan ayıran en önemli özelliği akIedebilmesidir. Aklı geliştiren, sistemli kullanılmasını öğreten, bilgilerle zenginleştiren okuldur. Okul, bir eğitim ve öğretim yuvasıdır. Beşikten mezara kadar devam edecek olan bilgilenme sürecinin organize edildiği yerdir.

       Bizler büyük medeniyetler inşa etmiş olan milletiz. Selçuklunun Nizamülmülk Medreseleri ile Osmanlı’nın kollarının ulaştığı her yere taşıdığı ilim ışığı ve nihayetinde Cumhuriyetle birlikte bugün daha güçlü yarınlara hazırlandığımız medeniyet yolculuğunda yıkan değil yapan, bozan değil onaran, fesat çıkaran değil ıslah eden nesli yetiştirmek için bütün gayretimizle çalışmalıyız.

        Bu nesli vefakar öğretmenlerimizle yetiştireceğiz. Bizler öğretmene verdiğimiz değerle tarih yaptık. İnanıyoruz ki öğretmene verdiğimiz değerle geleceği inşa edeceğiz.

        Değerli Öğretmenler,

       Nurettin Topçu öğretmeni ‘’İnsanoğlunu beşikten alarak mezara kadar götürüp teslim eden, dünyanın en büyük mesuliyetine sahip insandır.’’diye tanımlar. Fertler nasıl sizin eserinizse,  nesiller de sizin eserinizdir. Her ferdin şahsi tarihinde sizin izleriniz vardır. Devlet ve medeniyetlerin oluşmasında en büyük role sahip olan sizlersiniz. Öğrenciyi diploma avcılığından ilim yolculuğuna götüren ve onun ruhuna sevgiyi nakış nakış  işleyensiniz sizler. Ben meslek hayatınız boyunca yaptığınız gibi bu yıl da görevinizi büyük bir özveri ile yapacağınıza yürekten inanıyor ve başarılar diliyorum.

            Sevgili Gençler,

         Hiç unutmayın! Sevgi, Saygı, Sabır, Sadakat… Bunlar insan olmanın gereği ve değeridir.

         Dört haslet insanı başarılı kılar. İyimser olmak, olumlu bakmak, asla ümitsizliğe düşmemek ve kalbin sesini dinlemek…

         Biliniz ki saygın olmak zengin olmaktan daha değerlidir. Çevrenizdeki insanların yücelmesi ve başarısı sizi de yüceltir.

         İdealist olun ama asla kıskanç olmayın!

         Sizler geleceğimizin teminatısınız. Sizlere güveniyoruz.

            Kıymetli Veliler,

         Çocuğunuzun bu güzel gününde,  okulların açıldığı bu günde onları da bizleri de yalnız bırakmadınız. Sizleri kutluyorum. Bizim sizlerden isteğimiz çocuklarımızın başarısı ve eğitimi için bizlerle işbirliği yapmanızdır. Öğretmenlerimize güvenin.

         Gençlik hatalarını bağışlamanız gence vereceğiniz en büyük hediyedir

         Bir genç için ise eli öpülesi anne babaya sahip olmak büyük fırsattır!

 

        İlimizde 552 okulumuzda, 91144 öğrencimiz ile 2016-2017 Eğitim Öğretim yılına başlıyoruz. Bu yıl İlimizde 11304 öğrencimiz taşımalı eğitim kapsamında köylerimizden merkez okullara taşınacak. İlimizde 23 yeni okulda 206 yeni derslik eğitime başlıyoruz. Yaklaşık yedi milyon Türk lirası ile 236 okulumuz yaz döneminde onarıldı.

 

          Ben bu duygularla Öğretmen, öğrenci ve velilerimizin ilköğretim haftasını kutlar, 2016-2017 öğretim  yılının   hayırlı olmasını dilerim.

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.