KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun Esen, En İyi Lise Ödüllü Yoncalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencilerini Kabul Etti.

Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun Esen, En İyi Lise Ödüllü Yoncalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencilerini Kabul Etti.

11-14 Şubat 2016 tarihinde yapılan 14.Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri Yarışmasında "Modern Türk Mutfağı" Kategorisinde Dünya Birincisi olan Yoncalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi katıldığı 5 kategoriden 1 altın, 1 gümüş, 1 bronz, 2 merit alarak en iyi puan alan lise olarak klasmanda Yiyecek-İçecek alanında Türkiye´nin En İyi Lisesi ödülünü almıştır. 

Türkiye’nin en prestijli gastronomi yarışması olan ve Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TAŞFED) tarafından bu yıl 14.sü düzenlenen Uluslararası İstanbul Mutfak Günlerine Kütahya yemekleri damga vurdu

Geçtiğimiz yıl yarışmada Kütahya yöresine ait “sıkıcık çorbası” ile dünya ikinciliğini kazanan Turizm alanında faaliyet gösteren Yoncalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bu yıl “Modern Türk Mutfağı” kategorisinde dünya birincisi oldu. Yarışmaya 5 kategoride katılan Yoncalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesitüm kategorilerde ödül alarak yiyecek-içecek hizmetleri alanında toplamda en iyi puanı alarak bu alanda Türkiye’nin en iyi lisesi ödülünü aldı. Bu yıl 25 ülkeden 400’ü yabancı 2 bin yarışmacının katıldığı yarışmanın jüri üyeleri arasında Dünya aşçılar birliği (WACS) başkanı Charles Carroll’un yanı sıra birçok ünlü mutfak ustası da yer aldı.

Modern Türk Mutfağı kategorisinde Kütahya kültürünü yansıtan yemekleri, günümüze uyarlayan genç ustalar, Kütahya yöresine ait Sıkıcık Çorbası, Tuzda et (T-bone steak), Şalgamlı pilav, Dövmeç salatası (Kütahya usulü yumurta ve yeşil soğanlı) ve yöreye ait Hamaylı Tatlısı ile yarışmaya katıldı. Berkay Gürlekli başkanlığındaki genç aşçılar, Harun Akan, Fatma Çakır ve Hazal Kafadar’dan oluşan ekip 90 dk içinde 4 çeşit yemeği sunuma hazır hale getirerek jüriye beğendirmeyi başardı. Yarışmada Makarna kategorisinde Cansel Altun, “Yoncalı Mantısı” Gümüş madalya alarak 2.liği, aynı kategoride Selin Ebrar Efe “Yeşil Makarna” (Erişte, kabak, fesleğen, roka ve antep fıstığı karışımı) yemeğiyle Bronz madalya alarak 3.lüğü elde etti. “Pizza” kategorisinde Eray İlkbahar ve “Cup Cake” kategorisinde Cansel Altun Merit Mansiyon ödüllerine layık görüldüler. Kütahya’yı en iyi şekilde temsil eden Yoncalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri yiyecek içecek alanında Türkiye’nin en iyi Lisesi Ödülüne layık görüldü.

İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, yarışmada dereceye giren öğrencileri tebrik etti ve başarılarının devam etmesini temenni etti.

 

 25-02-201625-02-201625-02-201625-02-201625-02-201625-02-2016

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.