KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SABAHATTİN DÜLGER, 70. VEREM EĞİTİM VE PROPAGANDA HAFTASI ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SABAHATTİN DÜLGER, 70. VEREM EĞİTİM VE PROPAGANDA HAFTASI ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI

Kütahya Halk Sağlığı Müdürlüğü’ndeki ödül törenine Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra Halk Sağlığı Müdürü Ali Güvey,  İl Sağlık Müdürü Ahmet Emrah Çamköy, Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri İsmail Zehir, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Kütahya Verem Savaş Derneği yönetim kurulu üyeleri, bazı daire müdürleri, öğrenciler ve velileri katıldı.


‘Cumhuriyet’ten Günümüze Verem Haftası’ Fotoğraf Sergisinin sunumuyla başlayan tören, açılış konuşmalarıyla devam etti. 
‘70. Verem eğitim ve Propaganda Haftası’ hakkında bilgiler veren Halk Sağlığı Müdürü Ali Güvey, “Ülkemizde verem hastalığı konusunda toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla her yıl Ocak ayının ilk Pazar gününden başlayan hafta Verem Eğitim ve Propaganda olarak kutlanmaktadır. Biz de Halk Sağlığı müdürlüğü olarak Cumhuriyet’ten günümüze yapılan çalışmaları bir fotoğraf sergisi olarak sergilemiş bulunmaktayız. Bu da Sera AVM’de Perşembe gününden itibaren ziyaretçilere açık olacaktır. İlimizde özellikle veremle savaş konusunda 1983 yılından itibaren Kütahya Sağlık Müdürü olarak çalışan geçen sene kaybettiğimiz çalışma arkadaşımız Dr. Enver Yıldırım ve 1968 yılından itibaren Verem Savaş Derneği’nde birçok mertebede hizmet veren Av. Aydoğan Erçoban’a ve bütün emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.


14 yılda gerçekleşen sağlıktaki dönüşümle birlikte verem vakalarında çok ciddi azalışlar yaşandığını kaydeden Ali Güvey, “Tüberküloz hastalığı, insanlık tarihi kadar eskidir. Daha önceleri ölümcül bir hastalık olan verem şuan dünyada yapılan çalışmalarla eradike edilmeye çalışılmaktadır. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu çalışmalar sonuç verir ve yok edilir. Özellikle son 14 yılda sağlıkta dönüşümle birlikte ülkemizde ve ilimizde bu minhalde çok güzel çalışmalar yapıldı, vaka sayılarımız ciddi oranda azalmış bulunmaktadır. Veremle savaş konusunda Aile Sağlığı Merkezlerimiz, hastanelerimiz ve verem savaş dispanserlerimiz hizmet vermektedir. Veremle savaş bünyesinde hem tedaviler, hem tanılar hem de aşılar tamamen Devletimiz tarafından ücretsiz karşılanmaktadır. Tek gayemiz veremsiz bir Türkiye” diye konuştu.


Veremle mücadelede gelinen noktadaki başarıya değinen Vali Ahmet Hamdi Nayir, farkındalığa dikkat çekti. Vali Nayir, “Toplum ihtiyaçlarının en başında gelen hususlarından bir tanesi hiç şüphesiz sağlık. Sağlık denilince de halkı en çok ilgilendiren konularda alınacak önlemler, tanıtma ve aşılama faaliyetleri de yine önemli bir yer tutuyor. Dünya olarak baktığımızda verem (tüberküloz) öne çıkan hastalıklardan bir tanesi. Her millet, her ülke kendi programı dahilinde bu hastalıkla mücadele için programlar uyguladı, tedbirler aldı ve vatandaşını bu hastalıktan korumak için gerekli çalışmaları yaptı. Uzun zamandır devam eden bu çalışmalarda ülkemiz de diğer milletler seviyesinde tedbirlerini alarak, bu konuyla ilgili mücadelesini en iyi şekilde yürütmeye çalışmıştır. Geldiğimiz bilim seviyesinde tüberküloz hastalığı tehdit unsuru olarak eski seviyesinde değil. Şimdi hamdolsun geliştirilen yeni metotlarla bu hastalıkla ilgili daha iyi bir mücadele ve daha üst bir tedbir anlayışı içerisinde çalışıyoruz. Alınması gereken tedbirler ve uyulması gereken kurallar olarak baktığımızda yapılacak çok şey olduğunu biliyoruz. Toplumlar için hala bir tehdit unsuru olduğunu kabul ediyoruz. Dolayısıyla bu haftalarda, bu hastalıklarla ilgili olarak yapılacak çalışmaları topluma daha iyi anlatıp, o farkındalığı oluşturma gayreti içerisinde olmaya çalışıyoruz. Topluma tekrar bu hastalığın eski şiddetiyle geri dönmemesi için alınacak tedbirlerin halk nezdindeki yerini bulması için bu çalışmaları yürütmeye çalışıyoruz. Eski tehdit seviyesinde olmasa dahi bunun bir tehdit unsuru olduğunun farkında olunmasını bir gereklilik olarak görüyoruz” diye konuştu.


Konuşmaların ardından resim, şiir, kompozisyon yarışmalarından dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. 

03-01-201703-01-201703-01-201703-01-2017

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.