KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan´ın himayelerinde başlatılan, “Okuma Yazma Seferberliği” kapsamında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Valilik Toplantı Salonunda, Vali Ahmet Hamdi Nayir başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya İl Seferberlik Yürütme Kurulu üyeleri Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ömer Turan, İl Müftü Vekili Veysel Kükrek, Şube Müdürü Celal Boztepe, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Davut Ezen, Bahçelievler Mahallesi Muhtarı Ramazan Çatladan, Okmeydanı Mahallesi Muhtarı İbrahim Kocatürk, Osmangazi Mahallesi Muhtarı Şerif Kartal, okul müdürleri, medya temsilcileri ile STK Temsilcileri katıldı.

Okuma Yazma Seferberliği kapsamında ilk dönem kurslarının 5 Mart tarihinde başlayacağını aktaran Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Hükümetimizin ve Bakanlığımızın almış olduğu bir karar gereği ülkemizdeki okuma yazma seviyesini daha iyiye, daha yüksek rakamlara çıkarmak için bir seferberlik çalışması programı başlatıldı. Bu kapsamda ilimizde 5 Mart itibariyle okuma yazma kursları başlatılacak” dedi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir’in konuşmalarının ardından Şube Müdürü Celal Boztepe, okuma yazma seferberliği kapsamında planlanan çalışmalar hakkında sunum eşliğinde bilgiler verdi.

Boztepe, okuma yazma kurslarının I. ve II. kademe olarak uygulanacağını,  okuma yazma bilmeyen vatandaşların I. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına katılmaları sağlanarak okuryazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak olan 2´nci Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına yönlendirilmelerinin amaçlandığını kaydetti.

TÜİK verilerine göre Kütahya genelindeki 6 yaşından büyük olan bireylerden okuryazar oranının yüzde 97,60 olduğu, okuma yazma bilmeyenlerin oranın ise yüzde 2,40 olarak tespit edildiği bildirildi. 

Okuma Yazma Seferberliği kapsamında Kütahya il genelinde yapılan alan taramasında okuma yazma bilmeyen kişi sayısının 517 olduğu belirtildi.

 

01-03-201801-03-201801-03-201801-03-2018


 

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.