KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri" Bölgesel Ödül Töreni Kütahya´da Yapıldı.

"Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri" Bölgesel Ödül Töreni Kütahya´da Yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı tarafından organize edilen "Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri" bölgesel ödül töreni, Kütahya Milli Eğitim Müdürlüğünün ev sahipliğinde, Afyonkarahisar, Aydın, Denizli, Manisa, Muğla ve Uşak´tan gelen çeşitli kademelerden kurum yöneticileri ve eğitimcilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, “Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından 4.sü düzenlenen, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Strateji Geliştirme bölümü tarafından icra edilen Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri Ege Bölgesi Ödül Töreninde sahneye ve geleceğine ışıl ışıl gözlerle bakan misafirlerimizle, öğretmenlerimizle, öğrencilerimizle bir arada yer almaktan son derece mutluyum. Şehrimize hoş geldiniz.

 

Bir toplumun üyelerinin yaratıcılıkları ve bilgileri, yeni bilgilere ulaşabilme ve onları kullanabilme hızları ve öğrenmenin etkin bir biçimde başarılabilmesi gibi etkenler önemlidir. Geleceği hazırlamayanlar, geleceği karşılarında bulurlar. Bilginin yararlanma ömrünün kısalması, yaşam boyu öğrenme kavramını hayatımıza sokmuştur. Böylece eğitim-öğretim, eğitim kurumlarıyla sınırlı olmaktan çıkmış, ortam, kurum ve yaşam birbirlerinden bağımsız hale gelmiştir. Eğitim ve yenilik arasında karşılıklı bir ilişki bulunmaktadır. Eğitim yenilikçiliğin temelidir. Eğitimde inovasyonun amacı, daha kaliteli bir eğitim yaratmak, günceli yakalayan ve yaratıcı düşünebilen çocuklar yetiştirmek, eğitim sürecini daha etkili ve hedef odaklı hale getirmek olarak tanımlanabilir. Yenilik bir süreçtir ve bu süreçteki tüm kararların gerektiği gibi uygulanması, yeniliğin uygulanmasını sağlar.

Eğitim ve öğretim alanında özgün ve modern uygulamaların ödüllendirilerek teşvik edilmesi ve paylaşımının sağlanması amacıyla yürütülen “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri” ne 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında 2581 başvuru yapılmıştır. İlk olarak, değerlendiriciler tarafından elektronik ortamda proje raporları değerlendirilmiş, bunun sonucunda 303 çalışma saha ziyaretine kalmıştır. Gerçekleştirilen saha ziyaretlerinin ardından 94 çalışma Bölge Ödülüne layık görülmüştür.  12 bölgeyi temsilen 11 ilde bölgesel ödüller sahiplerine verilecektir. Bu 11 ilden birinin de Kütahya olması bizleri ayrıca mutlu etmektedir.

Bu vesileyle Bakanlığımız tarafından ödül almaya hak kazanmış projeleri hayata geçiren, uygulayan ve başarılı sonuçlar elde eden tüm katılımcılarımızı kutluyorum." şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Yatırım Daire Başkanı Altınkaya, Hezar Dinari Kültür Merkezi´nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, bilgi çağının baş döndürücü gelişmelere sahne olduğunu söyledi.

Bilim ve teknolojideki gelişmelerin, kurumların, klasik görevlerinden öte öğrenen, gelişen ve yenilikçi organlar haline gelmesini zorunlu kıldığını belirten Altınkaya, şöyle konuştu:

"İçinde bulunduğumuz dönemde, değişime ayak uydurmanın ötesinde onu yönetmek, kurumsal amaçların gerçekleşmesinin koşullarından birisidir. Değişimi yönetmek için ise bilgiye sahip olmak yeterli değildir aynı zamanda bilgiyi üretmek gerekmektedir. Eğitim kurumları bilgi vermenin ötesinde, tüm paydaşları ile bilgiyi üretebilmeyi öğreten bir konuma sahip olmak durumundadır. Bilgi toplumunun getirdiği bu gereksinimleri karşılamak ve kurumsal amaçlarımızı gerçekleştirmek adına bakanlığımızca yürütülen faaliyetlerden biri de eğitim ve öğretimde yenilikçilik ödülleridir."

Altınkaya, ödüllerin, eğitim ve öğretim alanında, modern ve özgün uygulamaların kalitesinin artırılmasını amaçladığını dile getirerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sağlıklı ve mutlu bireyler yetiştiren bir eğitim sistemini kendine vizyon edinmiş olan bakanlığımızda değişimi yönetebilmek, yenilikçi uygulamaların sürdürülebilirliğine bağlıdır. İlk kez 2011-2012 eğitim öğretim yılında uygulanan eğitim ve öğretimde yenilikçilik ödüllerinin 4’üncüsünü gerçekleştirmenin haklı gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. 5 kategorideki 2 bin 581 ödül başvurusundan 94 başvuru bölgesel ödül almaya hak kazanmıştır."

Konuşmaların ardından, dereceye giren projelerin gösterimi yapıldı ve ödül kazanan eğitimciler ile yöneticilere plaketleri verildi.

 

 30-11-201630-11-201630-11-201630-11-201630-11-201630-11-201630-11-201630-11-201630-11-201630-11-2016

 

 

 

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.