KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TBMM´DE "GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ÇİNİ" SERGİSİ AÇILDI

TBMM´DE "GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ÇİNİ" SERGİSİ AÇILDI

Kütahya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Seramik ve Cam Teknolojisi Bölümü öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Geçmişten Günümüze Çini Çalışmaları” adlı sergi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) beğeniye sunuldu.

Sergi açılışına Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Şükrü Nazlı, İshak Gazel, Vural Kavuncu ile Ahmet Tan, AK Parti Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Kütahya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi idarecileri, öğretmen ve öğrencileri katıldı.

TBMM Halkla İlişkiler Binasındaki açılışta konuşan AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, çini sanatının kadim medeniyet değerlerinden birisi olduğunu söyledi. Türkiye´de çini deyince akla ilk gelen şehrin Kütahya olduğunu vurgulayan Gazel, Kütahya´nın çini sanatıyla, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Yaratıcı Şehirler Ağı´na da dahil olduğunu kaydetti.

Açılış öncesi bir konuşma yapan Vali Nayir, "Kütahya bir tarih şehri, kültür şehri olduğu kadar sanat şehridir. Kadim medeniyetlere ev sahipliği yapan ilimiz bu medeniyetlerin renklerini nakışlarını namelerini sanatına aktarmıştır. Bu sanatlar içinde çininin özel bir yeri vardır. Bu sanatta Kültür Bakanlığından UNESCO dan belge alan sanatçılarımız yanında okullarımızın da katkılarını almaktayız. Bu sene dahil olduğumuz UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı´nda çini ustalarımızın yanında okullarımızın da desteğini alacağız. Bu sergide yer alan eserler 1984 yılından günümüze kadar okulumuzda üretilen eserlerdir" dedi.

Toplam 118 parça eserin beğeniye sunulduğu sergi 24 Mart’a kadar ziyarete açık olacak.

 

21-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-2018

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.