KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tübitak Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projelerinin Nitelik ve Niceliğinin Artırılması Projesi Başladı.

Tübitak Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projelerinin Nitelik ve Niceliğinin Artırılması Projesi Başladı.

 

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Dumlupınar Üniversitesi işbirliğinde ve TÜBİTAK Eskişehir Bölge Koordinatörlüğünün desteğiyle hazırlanan “Kütahya İlinde TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projelerinin Nitelik Ve Niceliğinin Artırılması Projesi”nin açılış toplantısı Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Sabahattin Dülger, Dumlupınar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Kaan Eraslan, TÜBİTAK Eskişehir Bölge Koordinatörü Doç Dr. Sayın Eyüp Artvinli, üniversite öğretim elemanları ve proje kapsamında eğitim alacak öğretmenlerin katılımlarıyla gerçekleşti.

TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda yer alan  branşlarda öğrenciler tarafından 2017 yılı için başvurusu yapılacak projelerin nitelik ve niceliğinin artırılması amacıyla hazırlanan proje kapsamında altı ay boyunca sürecek eğitim ve danışmanlık hizmetleri üniversitemiz öğretim elemanlarınca verilecektir. Proje kapsamında ilimizde bulunan 250 öğretmen bu eğitimleri alacak; kendi okullarındaki öğretmenlerle de bu eğitimde edindikleri bilgi ve tecrübeleri paylaşacaklardır. Projenin hedeflerinden birisi 2017 yılında bu eğitimi alan her bir öğretmenin beş öğrenciye danışmanlık yaparak niceliğin arttırılmasıdır. Aynı zamanda verilen eğitimlerle başvurulan projelerin niteliğinin arttırılması da öncelikli hedeftir.

Açılış programında bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sabahattin Dülger: “ Dünyadaki gelişmeler ve pedagojik değişimlere bakıldığında, eğitim sistemi içerisinde öğrenciyi merkeze alan yaklaşımların önem kazandığını görmekteyiz. Dünyadaki gelişmeler doğrultusunda Türkiye’de de öğrenci merkezli bir eğitim anlayışı ön plana çıkmıştır. Eğitimde öğrenciyi aktif konuma getiren Proje Tabanlı Öğrenme kapsamında TÜBİTAK-BİDEB (Bilim İnsanı Destekleme Programları) 46 yıldan beri Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması düzenlemektedir. 

Yarışmalara ilimizden 2016 yılında 172 adet proje başvurusu yapıldı. 2016 yılında 10 projemiz bölge finallerine gitti. 10 projeden biri Türkiye Finallerine katılmaya hak kazandı ve matematik alanında Türkiye birincisi seçildi. Öğrencilerimiz de “Yılın Genç Araştırmacısı” ödülüne layık bulundu.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak eğitim ve bilim adına önemli bir faaliyet olan bu yarışmalara başvuruların artmasını ve daha nitelikli projelerin üretilmesini arzuluyoruz. Bu amaçla Dumlupınar Üniversitemizle işbirliği protokolümüz çerçevesinde böyle bir projeyi hayata geçirdik. Proje kapsamında ilimizde görev yapan 200 civarı yenilikçi ve dinamik öğretmenimizi burada topladık. Böylelikle bu öğretmen arkadaşlarımızın önlerini aydınlatmayı arzuluyoruz. Daha da önemlisi yetiştirilmek üzere bizlere teslim edilen öğrencilerimize daha çok hizmet etmek istiyoruz. Öğrencilerimizin edindikleri teorik bilgileri pratik hale dönüştürebilmeleri açısından bu projeler son derece önemli. Bu tür projeler, problemlere pratik çözümler bulmak noktasında öğrencilerimizin hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını ortaya koyabilmelerine imkân sağlıyor. Onları eleştirel düşünceye ve proje tabanlı öğrenmeye sevk ediyor. Böylece dersler ve bilgi sınıfta kalmıyor, hayata taşınıyor. Kullanılmayan bilginin hiçbir ehemmiyeti yoktur. Bu tür projeler ileriki öğrenim ve özel hayatlarında gençlerimize yeni ufuklar açıyor. Bu düşünceyle; Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak geliştirilen her projenin, harcanan her emeğin en büyük destekçisiyiz. Güzel bir öğretmen kadromuz ve pırıl pırıl gençlerimiz var.

İl Milli Müdürlüğü olarak Dumlupınar Üniversitemizle iş birliği yapmaktan da son derece memnunuz. Sağ olsunlar ne zaman ihtiyaç duysak desteklerini yanımızda buluyoruz. Bu projenin Milli Eğitim camiamıza, Dumlupınar Üniversitemize ve öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Programın ilk kısmı Dumlupınar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Kaan Eraslan ve TÜBİTAK Eskişehir Bölge Koordinatörü Doç. Dr. Eyüp Artvinli’nin konuşmalarıyla sona erdi.  

Programın ikinci kısmında öğretmenler, sınıflarda atölye çalışmalarına katıldılar. Proje kapsamında düzenlenecek diğer eğitimler Eylül ayından itibaren devam edecektir.

 

27-06-201627-06-201627-06-201627-06-201627-06-201627-06-2016

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.