KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenme Projesi Bilgilendirme Toplantısı Kütahya’da Düzenlendi

Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenme Projesi Bilgilendirme Toplantısı Kütahya’da Düzenlendi

 

Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenme Projesi
Bilgilendirme Toplantısı Kütahya’da Düzenlendi


Projenin temel hedefi Türkiye’de öğrenme kültürünü yaygınlaştırmak, özellikle istihdama yönelik öğrenme programlarına erişimi ve katılımı artırmak


Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ortak finansmanıyla yürüttüğü, “Hayat Boyu Öğrenen bir Türkiye” sloganıyla yola çıkılan Türkiye’de öğrenme kültürünü yaygınlaştırmak, özellikle istihdama yönelik öğrenme programlarına erişimi ve katılımı artırmak amacıyla hazırlanan Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Teknik Destek Projesi–II (HBÖ-II) Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Yaygın ve Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül ve Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger’in yanı sıra Üniversiteler, Belediyeler,  Halk Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezleri, STK’lar, Meslek Odaları ve İşveren Temsilcileri başta olmak üzere, eğitim ve istihdam konularında çalışmalar yürüten çok sayıda temsilci katıldı.

Bilginin ve öğrenme alanlarının her geçen gün artarak değişiklik gösterdiği günümüzde özellikle insan kaynakları kapasitesi ve buna bağlı olarak istihdam alanında yaşanan gelişmelerin, söz konusu bu alanlarda çeşitli güncellemeler yapılması ihtiyacını doğurduğunu vurgulayan Daire Başkanı Süleyman Akgül, şunları kaydetti: 65. hükümet programında “Eğitimde Kalite” vurgusu yapılarak, “Önümüzdeki dönemde eğitimde uzmanlaşmaya ve her seviyede kaliteyi artırmaya hız verileceği”ne değinilmektedir. Projemizin en önemli çıktılarından olan “Kalite Güvence Sistemi”nin hayat boyu öğrenme ilkeleri doğrultusunda oluşturulmasıyla; mesleki eğitimimiz, kalite güvencesine kavuşmuş olacak. Bu konuda da Bakanlığımızca Kalite Güvence Uzmanları yetiştirilecektir. Hükümet programındaki bir diğer husus ise “Hayat boyu öğrenme programlarını yaygınlaştırarak, gençlere temel ve mesleki beceriler kazandırılacağı”dır. Bu amaca ulaşmada, projemiz kapsamında 4 sektörde 7 meslek alanında ders kitapları, ölçme ve değerlendirme materyalleri de dâhil olmak üzere program geliştirme çalışmaları yapılacaktır. Ayrıca belirlenecek 42 program hazırlanacak ya da revize edilecektir.”

İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, hayat boyu öğrenmenin öneminin ve geçerliliğinin altını çizerek, 2015-2016 eğitim-öğretim sezonunda Kütahya’da açılan toplam 3,283 kurs ile 108,969 kursiyere ulaşıldığını, bu sayının daha da artması için gerekli çalışmaların yürütülmekte olduğunu sözlerine ekledi.Bireylerin ve işverenlerin farkındalığını ve hayat boyu öğrenmeye katılım oranını artırmak, sosyal paydaşları bilgilendirmek ve onların da desteğini almak amacıyla düzenlenen bilgilendirme toplantısının devamında Takım Lideri Sean Curley, Eğitim Uzmanı Donald Paterson ve İletişim uzmanı Gülru Topçu projeye dair detaylı bilgiler paylaştı.

09-08-201609-08-201609-08-201609-08-2016

 

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.