KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Usta, Kalfa ve Çırakların Belge Heyecanı

Kütahya Mesleki Eğitim Merkezi tarafından çeşitli iş kollarında verilen kurslar sonunda belge almaya hak kazanan kursiyerlere belgeleri törenle teslim edildi.
Usta, Kalfa ve Çırakların Belge Heyecanı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Beylerbeyi Salonu'nda düzenlenen törene Vali Yardımcısı Arif Yalçın, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Başyiğit, İŞKUR İl Müdürü Kamil Uçan, İl Milli Eğitim Şube Müdürü İbrahim Sak, İl Milli Eğitim Şube Müdürü İsmail Güven,  Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Kadir Ovacık,  oda başkanları, Mesleki Eğitim Merkezi öğretmenleri, kursiyerler ve basın mensupları katıldı.

Programda Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü ve İl Milli eğitim Müdürümüz konuşmalarını yaptılar. Programda Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Kadir Ovacık Mesleki Eğitim Merkezleri'nin, çıraklık uygulama kapsamına alınan meslek dallarında çırak, kalfa ve ustalara eğitim vermek suretiyle sanayimizin ihtiyaç duyduğu nitelikli ara insan gücünü yetiştirmek amacıyla açılan eğitim kurumları olduğunu belirtti ve mesleki eğitime önem vermenin ve bu sistemin etkinliğinin artırılmasının zorunluluğuna dikkat çekti.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Başyiğit, mesleki eğitimin, Millli Eğitim'in ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtti. Kursiyerlere iki hafta önce yapılan yasal düzenleme ile, artık, Mesleki Eğitim Merkezleri'nden mezun olan öğrencilerin de lise mezunu sayılacağı müjdesini verdi. Aradaki fark derslerinin haftada bir gün Mesleki Eğitim Merkezleri'nde verilen derslerle alınacağını belirten Başyiğit; bu gelişmenin, bizim eğitim hayatımızda çok önemli olduğunu ve yıllardır beklediğimiz bir haber olduğunu ifade etti. Milli eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu'nda taahhüt ettiklerini bir bir gerçekleştirdiğini sözlerine ekledi. Bakanlığımızın mesleki eğitim konusunda, insanımızın ihtiyaç duyduğu, özel sektörümüzün ihtiyaç duyduğu, her meslek dalında meslek elemanı yetiştirmek için, aranan eleman yetiştirmek için var gücüyle Mesleki Eğitim Merkezlerimiz ile çalışmalara devam ettiğini söyledi. Kütahya'nın, mesleki eğitim anlamında diğer illerle kıyaslandığında, gayet iyi bir yerde olduğunu ve daha de iyi yerlere gelmesini temenni ettiklerini ifade etti. 

Konuşmalar sonunda Vali Yardımcısı Arif Yalçın, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Başyiğit,  İŞKUR İl Müdürü Kamil Uçan, şube müdürlerimiz, ve oda başkanları, belge almaya hak kazanan kursiyerlere belgelerini takdim ettiler. Ahşap teknolojisi alanında 2, ayakkabı ve saraciye teknolojileri alanında 8, bilişim teknolojileri alanında 1, döşemecilik alanında 1, el sanatları teknolojisi alanında 1, elektrik ve elektronik teknolojileri alanında 8, giyim üretim teknolojisi alanında 21, grafik ve fotoğrafçılık alanında 1, güzellik ve saç bakım hizmetleri alanında 13, inşaat teknolojisi alanında 5, konaklama ve seyahat hizmetleri alanında 1, makine teknolojisi alanında 5 belge verildi. Belge teslimiyle birlikte program sona erdi.

 

22-07-201922-07-201922-07-201922-07-201922-07-201922-07-201922-07-201922-07-2019

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.