KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

VALİ AHMET HAMDİ NAYİR’DEN NECİP FAZIL KISAKÜREK ANADOLU LİSESİ’NE ZİYARET

VALİ AHMET HAMDİ NAYİR’DEN NECİP FAZIL KISAKÜREK ANADOLU LİSESİ’NE ZİYARET

Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir her hafta gerçekleştirdiği okul ziyaretleri kapsamında bu kez Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileriyle bir araya geldi. 
Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi’ni ziyaret eden Vali Ahmet Hamdi Nayir’e İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger eşlik etti. 
Okul öğretmenleriyle öğretmenler odasında istişarelerde bulunan Vali Ahmet Hamdi Nayir, Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Ali Anatoprak’dan eğitim faaliyetleri ve okulun genel durumu hakkında bilgiler aldı. 
Konuşmasına öğretmenlerin ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başlayan Vali Nayir, “Sağlık, sıhhat içerisinde nicelerine ulaşmanızı dilerim” dedi.


Eğitimdeki başarının öğretmen, öğrenci ve veli işbirliğiyle yakalanacağına, okulların fiziki imkanlarının da buna elverişli olduğuna değinen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Eğitim her ülkenin önemli bir görevi, her ferdin vazifesi, her ailenin önemli meşguliyeti. Bizler, ciğerparemiz evlatlarımızı anaokulundan itibaren öğretmenlerimize teslim edip, ihtiyaç duyduğumuz eğitimi ve geleceği öğretmenlerimiz eliyle sağlamaya çalışıyoruz. Ailelerin, toplumun öğretmenlerimizden beklentileri sürekli yüksek olmuştur, olmalıdır da. İş olsun diye kimse çocuğunu okula göndermiyorsa bunda bir fayda mülahaza etmeliyiz. Hedeflerin yüksek tutulması sizlere olan güvenin arttığının da göstergesidir. Buradaki en büyük güvencemiz öncelikle öğretmenlerimiz, daha sonra öğrencilerimiz ve sacayağının üçüncüsü de velilerimiz. Eğer öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz velilerimiz birlikte çalışırsa başarının olmaması için bir sebep yok. Okullarımız, okul malzemelerimiz ihtiyacımızı karşılayacak seviyeye ulaştı. Bunların başarıya yansıması lazım. Sizlerin eliyle, sizlerin gayretiyle o başarının da geleceğini biliyor ve inanıyoruz” dedi.


Eğitim ve öğretimin farkına dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “İyi insanların sayısını artırmak için mücadele etmeliyiz” dedi. Herkesin üzerine düşen görevin gereklerini yerine getirmesi gerektiğini belirten Vali Nayir, “Eğitim ve öğretim farkını öğretmenlerimizden öğrendik biz. Öğretim; bilgiye yansıyan ve daha çok bireye fayda sağlayan kısmıyken eğitim ise; daha zor olan, davranışa yansıyan ve topluma fayda sağlayan kısmı. 4 işlemi çok iyi ezberleyen ama toplum içerisindeki davranışlarıyla hayatta kendine yer bulamamış vatandaşlarımız da olabiliyor. Çocuklarımız eğitim ve öğretim için okullarda. Bunun üzerine ilave edilecek olan ilim ve irfan farkı diye tabir edebileceği hususlar varsa, onlar da verilebilecekse bu önemli bir hadise. Dünya kuruldu kurulalı iyiler ve kötüler mücadelesi hep var. Bizlere düşen görev iyi insanların sayısını artırabilmek. Bu da yalnızca öğretimle olmuyor, eğitimle oluyor. Yalnızca ilimle olmuyor, irfanla oluyor. Bunların hepsini bir araya getirdiğimiz zaman görevimizi yapmış sayarız veya gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakmış oluruz. Yoksa iddiasız olmak olur. Oysa iddialı olmak lazım. Bize düşen görevin farkında olup, onu yönlendirmeliyiz. Nasipten öte bir şey yok ama yine de bu emeklerin karşılığının görüleceğini de bilerek yola çıkmak lazım” diye konuştu.


Vali Ahmet Hamdi Nayir sınıf ziyaretlerine 11. sınıflarla başladı. İlk olarak matematik dersine katılan Vali Nayir öğrencilerle sohbet etti, geleceklerini tayin etmeleri yönünde tavsiyelerde bulundu. “Ülkeyi emin ellere emanet edeceğiz” diyen Vali Nayir, “42 sene önce sizin oturduğunuz sıralarda ben oturuyor, ders görüyordum. Bugün o sıralarda siz varsınız. Zaman çok çabuk geçiyor. Hedeflerinizi bu sıralarda belirlemeli, hedefinize ulaşma gayretinde olmalısınız. Sizlerden beklentimiz yüksek. Ülkemizi hak ettiği yerlere getirecek yeni nesillere ihtiyacımız var. İyilerin sayısını artırmaya ihtiyacımız var. Bu konuda öğretmen ve öğrencilerimize güveniyoruz. Biz ülkeyi emin ellere teslim edeceğimizi düşünüyoruz. Çocuklarımızın sorumluluklarını bildiği kanaatindeyiz” ifadelerini kullandı.


Vali Ahmet Hamdi Nayir daha sonra müzik odasına geçti. Kütahyalı Türk Halk Ozanı Hisarlı Ahmet’in hayatının anlatıldığı derse katıldı. 
Derste bir öğrenci söz ve müziği Türk Halk Müziği bestecisi, söz yazarı, bağlama ustası ve halk ozanı Neşet Ertaş’a ait olan ‘Ahirim Sensin’ türküsünü bağlamasıyla çaldı. Öğrenciyi tebrik eden Vali Nayir sınıftaki müzik aletlerini inceledi.
Vali Ahmet Hamdi Nayir son olarak ‘Kültürümüzde Kur’an-ı Kerim’in Yeri’ konusunun ele alındığı 9. sınıfların din kültürü ve ahlak bilgisi dersine girdi. 


İlk emri ‘Oku’ olan Kur’an-ı Kerim’in anlayarak okunması ve hayata taşınması gerektiğini ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir,  Mehmet Akif Ersoy´un kaleme aldığı Kuran’a Hitap şiirinin ‘İnmemiştir Kur´an, bunu hakkıyla bilin, ne mezarlıkta okunmak ne de fal bakmak için’ dizelerini öğrencilerle paylaştı.


İslam dininin temel kaynağı olan Kur’an-ı Kerim’in manasını bilmenin kişiye farkındalık ve farklılık katacağının altını çizen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Kur’an-ı Kerim’i okuyup, satırlarını çizecek ve kenarlarına not alacak bir kitap olarak düşünmemiz gerekirken el değmemeyi kutsallık olarak addettik. Her konu sizler için önemli. Din, dil, mesleki olarak fen ve matematik dersleriniz, bizi biz yapan din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri de mutlaka önemli. Kur’an-ı Kerim’de birçok ayette ‘Düşünmüyor musunuz’ ifadesi geçer, dolayısıyla öğrencilerimizin her okuduğunu akılla tartarak, her duyduğunun doğruluğunu araştırarak yön tayin etmesini istiyoruz. Enerjinizin ve kavrama kapasitenizin en yüksek olduğu çağlardasınız. Bu çağlarınızı, görmekte olduğunuz derslerinizi angarya olarak değil hayata kendinizi hazırlayacak konular olarak düşünün. Kur’an-ı Kerim’in vermiş olduğu mesajı anlamak sizler için önemli bir konu olacak. Eğitimdeki gayemiz; fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmek. Toplumumuzda ne yazık ki Kur’an-ı Kerim’in manasını anlayan çok kişi çıkmaz. Bizler sorgulayan, kulaktan duyduğuna inanan değil, aklını kullanan bir nesil istiyoruz. Tüm bunlar size farklılık katacaktır” diye konuştu.


Öğrencilere okudukları okula isminin verildiği Necip Fazıl Kısakürek’i soran Vali Nayir, “Necip Fazıl Kısakürek yalnızca bir şair değil, iyi bir edebiyatçı, iyi bir tiyatro yazarı, fikir adamı. Bir devre damgasını vurmuş büyük insanlardan biri. Okulunuzdaki isim sizlere mutlaka farklı bir ilham vermeli, onu tanıma ve eserlerini okuma yönünde bir gayretiniz olmalı diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

09-03-201709-03-2017

 

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.