KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

VALİ NAYİR’DEN KÜTAHYA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NE ZİYARET

Vali Ahmet Hamdi Nayir beraberinde eşi Münevver Nayir ile Kütahya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti. 
VALİ NAYİR’DEN KÜTAHYA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NE ZİYARET


Okul müdürü Hüdaverdi Yazar ve öğretmenler tarafından karşılanan Vali Ahmet Hamdi Nayir’e, İl Milli Eğitim Müdür vekili Halil Ertaş eşlik etti.


Vali Ahmet Hamdi Nayir ile Münevver Nayir, Kütahya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde sırasıyla; Makine Teknolojisi Alanı, Elektrik – Elektronik Teknolojisi Alanı, Bilişim Teknolojileri Alanı ile Çini ve Seramik Teknoloji Alanını inceledi. Makine Bakım- Onarım Atölyesi ile CNC Bilgisayarlı Makine İmalat Atölyesindeki öğrencilerin dersine katıldı, eğitim durumu ve çalışmaları hakkında bilgiler aldı. 
Vali Ahmet Hamdi Nayir ziyarette öğrencilerin sorularını da yanıtladı. YGS-LYS için tavsiye isteyen öğrenciye Vali Nayir, “Öncelikle cesur olun, hocalarınıza soru sormaktan çekinmeyin. Bugüne dek yapmış olduğunuz çalışmalarınızı sınav süresine kadar devam ettireceksiniz. Heyecanlanmadan, dert etmeden sınavınıza gireceksiniz. Bundan önceki sınavlarda çıkan sorularla hazırlık yapmalısınız. Deneme sınavlarında eksiklerinizi görüp daha iyi hazırlanmanız lazım. Atarım tutar diye düşünmeyin, bunun yerine bildiğiniz konuları artırın. Elinizden geleni yapın ancak çok büyük dert etmeyin sınavı. Burada öğrendiklerinizle hayata hazır hale geliyorsunuz. Buradan öğrendikleriniz de kendinizi hayatta tutabileceğiniz bir noktaya götürür sizi ama biz isteriz ki herkes üst öğretimi de alsın” şeklinde cevapladı. 


Öğrencilere ‘cesur olun’ diyen Vali Nayir, “Gördüğünüz derslerin hayatın neresinde size lazım olacağını öğrenin. Yaptığınız çizimlere baktım, önünüze konan nesneyi farklı açılardan çizmişsiniz. Her farklı açının farklı görüntüler oluşturduğunu görmüşsünüz, hayata bunu uygulayabilirsiniz. Açınızı değiştirerek arkadaşlarınızın doğrularını ve yanlışlarını görebilirsiniz. Bu dersler sizleri hayata da hazırlasın. Bizim öyle bir gençliğe ihtiyacımız var. Hayatı da doğru anlayan, yalnızca önüne koyulan numuneyi doğru gören değil, hayatı da doğru gören gençlere ihtiyacımız var. Geleceğimiz sizlere bağlı. Öğrendiklerinizi sadece derste değil, hayatın içerisinde de kullanın” diye konuştu.


Bir öğrenci de Kütahya’nın iş potansiyeli hakkındaki görüşlerini sordu Vali Ahmet Hamdi Nayir’e. Kütahya’nın işsizlik oranları açısından Türkiye bazında değerlendirildiğinde iyi bir noktada olduğunu kaydeden Vali Nayir, “Kütahya sanayi bölgesi. Bizim 5 tane Organize Sanayi Bölgemiz (OSB) var, 6’ncısını kurmaya çalışıyoruz. Bizim istediğimiz Kütahya’daki iş sektörünün biraz yüksek ücretli işlere dönmesi. Bütün gayretimiz buradaki sanayiyi, otomotiv yan sanayi gibi daha kaliteli işlere çevirip çalışanların kendi ücret seviyelerini daha yükseltebilecek işlere çevirelim. Bundan sonraki gayemiz buradaki yerel yönetimlerle, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası ile geliri yüksek işleri buraya getirebilmek. Tüm bunlar da sizlere daha iyi bir gelecek hazırlamak için. Yoksa işsizlik çok büyük bir problem değil Kütahya’da. Türkiye ortalamasına baktığımızda biz daha iyi yerdeyiz. Türkiye’de yüzde 10 civarında seyreden işsizlik Kütahya’da yüzde 6 civarında” şeklinde konuştu.
CNC Bilgisayarlı Makine İmalat Atölyesindeki öğrencilere bir de destek sözü verdi Vali Ahmet Hamdi Nayir. Vali Nayir, “Kütahya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin teknik gezisi olursa biz de Valilik olarak iznin yanı sıra imkanlarımız ölçüsünde destek de verelim” dedi.


Vali Ahmet Hamdi Nayir 3 boyutlu yazıcı ile yapılmış olan çalışmaları ve 2005-2006 yılı Türkiye 2’ncisi PIC ile Seri Haberleşme Tekniği uygulamasını inceledi, öğretmenleri tebrik etti.   


Vali Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleriyle de bir araya geldi. Meslek eğitimine önem verilmesi gerektiğine dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Her toplumun, her ailenin, her ferdin en önemli konusu eğitim. Yalnızca günümüzü değil, geleceğimizi de ilgilendiren bir konu. Eğitimde başarılı olmak zorundayız, buna mecburuz. Bu başarının da 3 temel esası var; öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz. Eğer bunların arasında iyi bir uyum sağlarsak eğitimde başarılı olacağız demektir. Biz gittiğimiz yerlerde hem öğrenci hem de öğretmenlerimizle görüşerek onlardaki öğrenme arzusunu daha da artırmaya çalışacak şeyler yapmaya çalışıyoruz. En azından konunun farkında olduğumuzu, sizlere verebileceğimiz destekler noktasında neler yapmamız gerektiği konusunda çalışmalar yaptığımızın bilinmesini istiyoruz. Valilikler tek başına bir hizmet yeri değil. Onların elleri ve ayakları olan birimler var ama onların yapacağı işlere yol açmak, yol göstermek, imkan sağlamak da valiliklerin görevi. Dolayısıyla bizler bir ekip olarak çalışıyoruz. İnşallah sizlerin arasında da bir aile havası vardır. Görmüş olduğumuz kadarıyla kendine yeten bir okul, birçok imalatını kendi yapıyor. Binalarını, okullarını, tabelalarını kendisi yapan üretken bir okul. Sanat önemli, eğitim önemli. Meslek eğitimine son zamanlarda daha fazla önem vermek zorundayız. Sevinerek gördük ki kültürümüzden gelen eserlerimizi, çiniyi de burada yaşatmaya çalışan, bugünkü hayatımıza ve geleceğe taşımaya çalışan gayretler de var. İkisini bir arada götürmemiz lazım. Hem yenilikçi olacağız, hem de eski alışkanlıklarımızı, kültürümüzü bir yerlere kadar götürüp geleceğe daha iyi hazırlanmış olacağız. Çocuklarımıza, bugünümüze, geleceğimize vermiş olduğunuz emekler için teşekkür ediyorum” diye konuştu.


Öte yandan Vali Ahmet Hamdi Nayir’in eşi Münevver Nayir, Kütahya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Okul Aile Birliği Başkanı Yurdanur Cömert ve öğretmenlerle bir araya geldi. 


Öğretmenlerle tanışıp sohbet eden Münevver Nayir istek ve arzularını dinledi, okulun genel durumu ve faaliyetleri hakkında bilgiler aldı.   

 

22-12-201622-12-201622-12-201622-12-201622-12-201622-12-201622-12-201622-12-201622-12-201622-12-201622-12-201622-12-201622-12-201622-12-201622-12-201622-12-201622-12-201622-12-201622-12-201622-12-201622-12-201622-12-201622-12-201622-12-201622-12-201622-12-2016

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.