KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Valimiz Sayın Dr. Ömer TORAMAN YENEP Kendin Yap Merkez Atölyemizi İnceledi

Valimiz Sayın Dr. Ömer TORAMAN YENEP Kendin Yap Merkez Atölyemizi İnceledi

21. yüzyılın hayatın her alanında hızlı bir değişimi beraberinde getirmesi, bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler, ülkemizin eğitim politikalarında inovasyonu zorunlu hale getirmiştir. Bütün çocuklarımıza çağın gerektirdiği bilgi, beceri, tutum ve davranışların kazandırılması ile girişimci, yenilikçi, yaratıcı, dil becerileri yüksek, öğrenmeye açık, sorumluluk sahibi, mutlu bireylerin yetiştirilmesi gerekliliği ülkemizin eğitim vizyonunda yer almaktadır. Zafer Kalkınma Ajansı bölgemizin bu süreçteki dönüşümünü hızlandırmak için 10 Milyon TL bütçeli Yeni Nesil Eğitim Mali Destek Programı (YENEP) çağrısına çıkmış ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ilçeleri ile birlikte 8 asil proje ile başarılı bulunarak toplamda 2,5 milyonluk bir desteği Kütahya'mıza kazandırmıştır. 

Kütahya Kendin Yap Atölyeleri

Ülkemizin 2023 vizyonu çerçevesinde dijital dönüşüm sürecini hızlandırarak okul çağındaki çocuklarımızın tasarım, yenilikçilik ve üretkenlik kapasitelerinin geliştirilmesinin hedeflendiği YENEP kapsamında; Kütahya il merkezinde kurulacak olan 3 (üç) atölye ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki 32,728 öğrenci ve 2612 öğretmenimizin 21.yy becerilerine yönelik farkındalık kazanmaları, ürün odaklı düşünme ve tasarım becerilerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

İl Millî Eğitim Müdürlüğü binasına kurulacak olan merkez atölyemiz, içerisinde barındırdığı 7 istasyon ve ROS & STEAM Education Association Training Center ile alanında tek olma özelliğini taşımaktadır. Yapımı devam atölyelerimizin Mayıs ayı sonunda kurulumunun tamamlanması planlanmaktadır.

Atölyelerimiz

 

Kütahya Merkez Atölyesi

 

Kütahya Çevre Atölyesi

 

Kütahya Sanat Atölyesi

 

1

Arçelik İstasyonu

Enerjide Yeni Teknolojiler İstasyonu

Seramik İstasyonu

2

Origami - Kirigami İstasyonu

Geri Dönüşüm İstasyonu

3D Tasarım İstasyonu

3

3D Tasarım İstasyonu

 

 

4

Robotik Kodlama İstasyonu

 

 

5

Nesnelerin İnterneti İstasyonu

 

 

6

Mobil Uygulama İstasyonu

 

 

7

Ahşap İstasyonu

 

 

8

Kütahya ROS & STEAM Education Association Training Center

 


Kütahya ROS & STEAM Education Association Training Center

Merkezimizde yer olacak ROS Center ile sponsorlarımızdan olan ROBOTIS, K12 düzeyinde Türkiye'nin ilk otonom robot araç algoritma geliştirme merkezini ilk defa Kütahya'da %100 hibe destek şeklinde hayata geçiriyor. Merkez aynı zamanda YENEP çerçevesinde Kütahya, U?ak, Afyon ve Manisa'da görevli öğretmenler için uluslararası geçerlilikte serti?ka veren robotik kodlama eğitim merkezi olarak da görev yapacaktır. Burada görev alan eğitmenlerin akreditasyonları STEAM Education Association tarafından verilecek ve yıllık olarak yenilenecektir.

ROBOTIS tarafından kurulacak olan merkez, ayrıca otonom araç yazılım geliştirme ve yapay zekâ robotik yazılımları geliştirme kabiliyetine de sahip olacaktır. Merkezde:

1. Otonom araç algoritmaları geliştirilmesi

2. Otonom servis robotu algoritmaları geliştirilmesi

3. Yapay zekâ robotu algoritmaları geliştirilmesi işlemleri de yapılabilecektir. Merkezimiz bu yönleriyle ilköğretim çağında bu niteliklerde hizmet veren Türkiye'de ilk merkez olma özelliğini taşıyacaktır.

 

02-06-202002-06-202002-06-202002-06-202002-06-202002-06-202002-06-2020

 

 

 

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.