KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alan Okullara Başvurular

Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alan Okullara Başvurular

Yetenek sınavlarına başvurular başlamıştır.

Çocuğunun resim, spor ya da müziğe yeteneği olduğunu düşünen veliler, çocuklarını güzel sanatlar ve spor  liselerine kayıt yaptırabileceklerdir.

İlimizde Kütahya  Ahmet Yakupoğlu Güzel Sanatlar Lisesi, Kütahya Spor Lisesi ve Geleneksel ve Çağdaş Görsel Sanatlar Programı uygulayan Kırklar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 9. sınıflarına özel yetenek sınavıyla toplam 210 öğrenci yerleştirilecektir.

Yetenek Sınavı ile öğrenci alınan okulların başvuru süreci Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme işlemleri başlamadan önce tamamlanacaktır.

Türkiye genelinde ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 8'inci sınıfını bitiren öğrencileri, e-okul üzerinden öğrenim görmek istediği güzel sanatlar liseleri ve çağdaş görsel sanatlar programı uygulayan imam hatip liseleri ile  spor liselerine yetenek sınavı için 30 Haziran'a kadar başvuru yapabilecektir.

Öğrencilerin sınav tarih ve saatleri 1 Temmuz'da e-okulda açıklandıktan sonra 5-14 Temmuz 2021 tarihleri arasında yetenek sınavları yapılacaktır. Yetenek sınavında 50 ve üzerinde puan alan öğrenciler başarılı sayılacaktır. Başarılı öğrencilerin yerleştirme puanları, yetenek sınav puanının yüzde 70'i ile ortaokul başarı puanının yüzde 30'unun toplamı alınarak, 100 tam puan üzerinden tespit edilecektir. Yerleştirme puanları büyükten küçüğe doğru sıralanarak yerleşen öğrenciler belirlenecektir.

Yerleştirme sonuçları 26 Temmuz'da e-okul'da açıklandıktan sonra 26 Temmuz ? 6 Ağustos 2021 tarihleri arasında öğrencilerin kayıtları yerleştikleri okulda yapılacaktır.

Kayıtlar yapıldıktan sonra kesin kaydını yaptırmayan, kayıt yaptırdığı halde vazgeçerek iptal ettiren, e-Okul Sistemine kaydı işlenmeyen, yeterli başvuru olmamasından dolayı kontenjanı dolmayan okullarda boş kalan kontenjanlar için Çalışma Takviminde bildirilen tarihlerde Ek Yerleştirme yapılacaktır. Adaylar ek yerleştirme için en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabileceklerdir.

Okulların web sitelerinden veya bizzat okulları ziyaret ederek başvuru süreçleri ve sınavlara ilişkin ayrıntılı bilgi alınabilecektir.

Bu süreçte siz değerli velilerimize düşen en büyük görevlerden bir tanesi, çocuğunuzun hayatı boyunca sevebileceği ve mutlu olabileceği bir mesleği seçmelerinde onlara gereken desteği vermenizdir. Bu desteği onlardan esirgemeyeceğinize yürekten inanıyoruz.

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.