KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ZARİF ÇOCUK ULUSAL KİTAP OKUMA YARIŞMASI BAŞVURULARI BAŞLADI.

ZARİF ÇOCUK ULUSAL KİTAP OKUMA YARIŞMASI BAŞVURULARI BAŞLADI.

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okuma alışkanlığını kazandırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla Türkiye Genelinde düzenlenen ‘Zarif Çocuk Ulusal Kitap Okuma Yarışması’ Kütahya ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen, “Zarif Çocuk Ulusal Kitap Okuma Yarışması’ na başvurular elektronik ortamda http://zarifcocuk.meb.gov.tr/ adresine 1-31 Mart 2018 tarihleri arasında sınıf öğretmenleri veya veliler tarafından yapılabilecektir. Yarışmacı her öğrenci sisteme kayıt olacaktır. Bir sınıfın finalist olabilmesi için aynı sınıftan en az 10 öğrencinin kitapları okuması ve internet üzerinden yapılacak eleme sınavına katılması gerekmektedir.

Şu ana kadar 35 ilden, 258 sınıf ve 3383 öğrencinin katıldığı yarışmalarda 3. sınıf öğrencileri, Cahit Zarifoğlu´nun Yürekdede ile Padişah, Vural Kaya´nın Necipcik, Mustafa Ruhi Şirin´in Her Çocuğun Bir Yıldızı Var. 4. sınıf öğrencileri ise Cahit Zarifoğlu´nun Küçük Şehzade, Musta Kutlu´nun Yıldız Tozu, Osman Koca´nın Kalp Ustası ve Yedi İklim Dört Bucak Eviliya Çelebi adlı eserlerini okuyacaklardır.

Yarışmaya katılan öğrenciler kitapları okuduktan sonra, 23-30 Nisan tarihleri arasında internet ortamında eleme sınavına katılacaklardır. İlk 5’e giren sınıflar 3’er kişilik takımlar oluşturacaklardır. 3. Sınıflardan 5 takım, 4. Sınıflardan da 5 takım final yarışmasına Kütahya’ya davet edilecektir. Final Yarışması 11 Mayıs 2018 tarihinde Kütahya ilinde yapılacaktır. Yarışmanın sonunda dereceye giren öğrenciler ve öğretmenleri altınla ödüllendirilecektir.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, “Okumak çocuk yaşlarda insana kazandırılması gereken yeteneklerin başında gelmektedir. Okuma alışkanlığını çocuklarımıza aşılarken, okul hayatının sonrasını düşünerek hareket etmeliyiz. İnsan çocukluk döneminden itibaren ne kadar fazla kitap okursa, başarılı iyi bir birey olur. Okuduğu şeylerden menun olduğu sürece, okumayı sürdürür. Okumak, insan hayatının bir parçası haline dönüşür. İnsan okuma konusunda ne kadar iyiyse konuşma ve hitap etme konusunda da o kadar iyi olur. Kütahya, özellikleri ve güzellikleri olan bir şehir. Öğretmen ve öğrencilerimizi, kuruluşun ve kurtuluşun şehri Kütahya´da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacağız. Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak düzenlediğimiz “Zarif Çocuk Ulusal Kitap Okuma Yarışması’na tüm öğrenci ve öğretmenlerimizin katılımını bekliyor, başarılar diliyorum.” dedi.

21-03-2018

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.