KÜTAHYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ZARİF ÇOCUK ULUSAL KİTAP OKUMA YARIŞMASI YAPILDI.

ZARİF ÇOCUK ULUSAL KİTAP OKUMA YARIŞMASI YAPILDI.

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okuma alışkanlığını kazandırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla Türkiye Genelinde düzenlenen ‘Zarif Çocuk Ulusal Kitap Okuma Yarışması’ Kütahya ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen, “Zarif Çocuk Ulusal Kitap Okuma Yarışması’ na başvurular elektronik ortamda 1-31 Mart 2018 tarihleri arasında sınıf öğretmenleri veya veliler tarafından yapıldı. Yarışmacı her öğrenci sisteme kayıt oldu.

51 ilden, 374 sınıf ve 5773 öğrencinin katıldığı yarışmalarda 3. sınıf öğrencileri, Cahit Zarifoğlu´nun Yürekdede ile Padişah, Vural Kaya´nın Necipcik, Mustafa Ruhi Şirin´in Her Çocuğun Bir Yıldızı Var. 4. sınıf öğrencileri ise Cahit Zarifoğlu´nun Küçük Şehzade, Musta Kutlu´nun Yıldız Tozu, Osman Koca´nın Kalp Ustası ve Yedi İklim Dört Bucak Eviliya Çelebi adlı eserlerini okudu.

Yarışmaya katılan öğrenciler kitapları okuduktan sonra, 23-30 Nisan tarihleri arasında internet ortamında eleme sınavına katıldı. İlk 5’e giren sınıflar 3’er kişilik takımlar oluşturdu. 3. Sınıflardan 5 takım, 4. Sınıflardan da 5 takım final yarışmasına Kütahya’ya davet edildi. Final Yarışması Kütahya İlinde gerçekleştirildi. Final Yarışmasına; Kütahya, Amasya, Batman, Eskişehir, Kırıkkale, Kocaeli, Niğde, Osmaniye illeri katıldı. 

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit: “Okumak çocuk yaşlarda insana kazandırılması gereken yeteneklerin başında gelmektedir. Okuma alışkanlığını çocuklarımıza aşılarken, okul hayatının sonrasını düşünerek hareket etmeliyiz. İnsan çocukluk döneminden itibaren ne kadar fazla kitap okursa, başarılı iyi bir birey olur. Okuduğu şeylerden memnun olduğu sürece, okumayı sürdürür. Okumak, insan hayatının bir parçası haline dönüşür. İnsan okuma konusunda ne kadar iyiyse konuşma ve hitap etme konusunda da o kadar iyi olur. Kütahya, özellikleri ve güzellikleri olan bir şehir. Öğretmen ve öğrencilerimizi, kuruluşun ve kurtuluşun şehri Kütahya´da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak düzenlediğimiz “Zarif Çocuk Ulusal Kitap Okuma Yarışmasında tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum.” dedi.

Eleme sınavı sonucu ilk 5´e giren okulların final yarışması Kütahya Hezar Dinari Kültür Merkezi´nde yapıldı.

Yarışmada 3. Sınıflar birincisi Kütahya Merkez Atatürk İlkokulu, 4. sınıflar birincisi Kütahya Tavşanlı Arslanbey İlkokulu, 3. sınıflar ikincisi Kütahya Merkez Atatürk İlkokulu, 4. sınıflar ikincisi Kütahya Merkez Dumlupınar İlkokulu, 3. sınıflar üçüncüsü Kütahya Merkez Atatürk İlkokulu, 4. sınıflar üçüncüsü Kütahya Gediz Kurtuluş İlkokulu, 3. sınıflar dördüncüsü Eskişehir Odunpazarı Nasrettin Hoca İlkokulu, 4. sınıflar dördüncüsü Kocaeli Kartepe Avni Akyol İlkokulu oldu.

Zarif Çocuk Kitap Okuma Yarışması finaline Vali Yardımcısı Arif Yalçın, İl Genel Meclis Başkanı Musa Yılmaz, Kütahya Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, İl müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

 

14-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-2018

Yıldırım Beyazıt Mah. Erdoğan Atasoy Cad. No 37 KÜTAHYA - 0 (274) 280 43 00 / 0 (274) 280 43 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.